Strona główna Aktywny Wypoczynek Jaskinia Pouetons – Montserrat

Jaskinia Pouetons – Montserrat

przez Ewa Nowak

Jaskinia Pouetons jest jedną z ciekawszych które miałam okazję odwiedzić.

Zapraszam do obejrzenia zdjęć z wypadu do jaskini. Niestety ciemności nie sprzyjają wykonywaniu czystych zdjęć.

Trzeba wspomnieć, że nie jest to jaskinia turystyczna, co oznacza, że wchodzić do niej mogą tylko osoby które przeszły odpowiednie szkolenie i posiadają odpowiednie umiejętności oraz ubezpieczenie. Kondycja fizyczna też się przyda bo aby dotrzeć do jaskini trzeba wspiąć się na wysokość 920m n p m.

 

20190202 115129

Do jaskini wchodzimy po linach zaczynając od zejścia do 25 metrowej studni, która zostawia nas na szczycie stromego zbocza. Kilka kroków w dół i ponownie przyczepiamy się do lini aby zsunąć się po niej wzdłuż przepięknej ściany przypominającej koci język. Po ścianie często spływa woda, co dodatkowo daje niesamowity efekt. Na głębokości około 50m zrzucamy chwilowo część sprzętu – uprząż górną i dolną i zaczynamy małą wspinaczkę posuwając się w głąb jaskini. Panują tu zupełne ciemności, ale oświetlamy sobie drogę czołówkami. W zapasie mamy również dodatkowe światła, na wypadek gdyby to pierwsze zawiodło.

IMG 20190203 WA0046

Ściana Koci Język

Jaskinia przywodzi mi na myśl film o Hobbicie – pewnie dlatego że to film pełen fantazji – podobnie jak ta jaskinia, która jest tak fantastycznie bajkowa. Przedzieramy się, a to pomiędzy ogromnymi blokami skał, które dawno temu odpadły od ściany, a to pomiędzy mniejszymi skałami rozrzuconymi na naszej trasie. Czasem trzeba przeskoczyć, innym razem przejść na czworaka lub mocniej przytulić się do ściany. Tam gdzie jest to niezbędne zabezpieczamy się sprzętem który niesiemy ze sobą lub na sobie.

W końcu po około 2 godzinach docieramy do najgłębszej części jaskini, która sięga 123m i bardzo często wypełnia się wodą, tworząc przepiękny mały basen. Ogromna siła wody, która powolutku, cierpliwie drąży skałę, jest w stanie zaprojektować niezwykłe, piękne formacje.

Na samym dole zbieramy się razem, jeśli jest miejsce to wspólna fotka, jeśli nie to chwila odsapnięcia i ruszamy w drogę powrotną.

Pouetons ma dwie dziury którymi można dostać się do środka. Zejście w obu przypadkach jest raczej typowe, jak zwykle pomaga grawitacja ale jedno z wyjść wymaga nieco więcej akrobacji i siły, to dlatego, że ściana jest nachylona ku dołowi i stanowi drobne utrudnienie przy wychodzeniu. Próbuję się wydostać ale wbrew pozorom wystające skały mi to utrudniają, przez conajmniej 10 minut! Można się przy tym naśmiać kiedy raz po raz wspinasz się po to, żeby pochwili wrócic do punktu wyjścia…ale w końcu zawsze się udaje!

Wyjście z jaskni, czas: 10 minut!

 

Gdy wyjdzimy spod ziemi nad Montserratem zacznie zapadać już zmrok, a my jak to jest w zwyczaju, udamy się do jakiegoś lokalnego baru, aby posilić się i wypić po piwie na zwieńczenie kolejnego udanego wypadu do jaskini.

 

 

źródła: espeleoindex oraz własne

 

pouetons fot
mapa jaskini

Powiązane artykuły

Zostaw komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę witrynę.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej