Strona główna Atrakcje Barcelony Miejsca, które trzeba zobaczyć w Barcelonie.

Miejsca, które trzeba zobaczyć w Barcelonie.

Plan do zwiedzania dla Turysty.

przez Ewa Nowak

Miejsca, które trzeba zobaczyć w Barcelonie.

Plan do zwiedzania dla Turysty na pierwszy wyjazd.

Planujesz swój pierwszy wypad do Barcelony i nie bardzo wiesz, od czego zacząć planowanie?

Tu znajdziesz listę, która Ci w tym pomoże. Zebrałam w nim, moim zdaniem najważniejsze miejsca, na pierwszy wypad. Zależnie ile dni chcesz poświęcić na pobyt, możesz zdążyć zobaczyć je wszystkie lub niektóre zostawić sobie na kolejny wyjazd. Na pewno warto wrócić do Barcelony, bo miasto i Katalonia oferuje o wiele więcej miejsc do zwiedzania, a wycieczka poza miasto, żeby zwiedzić region to też świetny pomysł.

Nie pomiń ważnych informacji przy planowaniu zwiedzania, które znajdziesz pod artykułem.

Spis Treści:

  1. Sagrada Familia
  2. Park Guell
  3. Hospital San Pau y Santa Creu
  4. Domy modernistyczne na alei pg. de Gracia
  5. Deptak Rambla Catalunya
  6. Dzielnica Gotycka
  7. Pałac Muzyki Katalońskiej
  8. Dzielnica La Ribera i kościół Santa Maria del Mar
  9. Barceloneta i spacer po plaży
  10. Montjuic

Sagrada Familia

Etsuro Sotoo1

Na zdj. z Etsuro Sotoo – głównym rzeźbiarzem Sagrada Familia

Dzieło życia Antonio Gaudiego, kościół tym bardziej niezwykły im bliżej poznajesz jego historię i geniusz architekta. Wielu turystów mylnie nazywa Sagradę Familię katedrą. W rzeczywistości katedrą Barcelony jest Catedral de la Santa Creu i Santa Eulàlia, a Sagrada Família to bazylika. Czy warto wejść do środka? Zdecydowanie tak!

Pamiętaj, że pod kościołem znajduje się muzeum, nie jest zbyt dobrze oznaczone więc łatwo je pominąć.

Bilety kup odpowiednio wcześniej i na oficjalnej stronie. Linki do oficjalnych stron, znajdziesz pod artykułem.

Gdzie zjeść?

Sagradę łączy, z opisanym niżej szpitalem Sant Pau y Santa Creu, urokliwa alejka av. Gaudí. Znajdziecie na niej mnóstwo kawiarenek, barów i restauracji. Warto też odbić na obiad w boczne ulice. Braseria La Selva, wyższa półka cenowa lub Fukuya 8, chińska restauracja z menu dnia. tapas bar Beerivins, La Paradeta Sagrada Familia – tu zjecie owoce morza, La Llesca na alei gaudiego pod nr 12 – tu lokalna, katalońska kuchnia z menu dnia, restauracja Casa Angela z widokiem na Sagradę – tu zjecie paellę i… polski restobar Wawel jeśli stęsknicie się za polską kuchnią,

Park Guell

2

Wejście do parku Guell

 

Zdania są podzielone, warto czy nie? To jedno z najbardziej emblematycznych miejsc w Barcelonie. Moim zdanie warto tam pójść, zobaczyć piękną ławeczkę wyłożoną trencadis, charakterystycznego, kolorowego smoka, pospacerować po samym parku wśród kwiatów i zieleni, i podziwiać widoki Barcelony ze wzgórza. W końcu nie bez powodu, znalazł się na liście UNESCO.

Park jest oddalony od centrum, dlatego zalecam kupić bilety, odpowiednio wcześniej i online, w przeciwnym razie ryzykujesz, że na miejscu nie dostaniesz już biletów.

Gdzie zjeść?

Wiele osób poleca Tapas bar Delicias, ja również, problem w tym że zwykle są na full i brak miejsc. Bar jest około 15 min spacerem od parku Guell. Jeśli zdecydujesz się iść spacerem do szpitala Sant Pau, to w pobliżu jest pełna barów aleja Gaudiego.

 

Hospital Sant Pau i Santa Creu

WhatsApp Image 2025 03 10 at 21.02.27

Ela z rodziną przed szpitalem Sant Pau y Santa Creu

 

Szpital według projektu wielkiego architekta Luisa Domenecha i Montanera. Czy warto wejść do środka, to już kwestia indywidualna, ale na pewno warto zobaczyć piękną fasadę.  To największy zespół budynków w stylu modernistycznym na świecie. Architekt zaprojektował szpital tak, aby pomagał pacjentom wracać do zdrowia nie tylko poprzez leczenie, ale i piękno otoczenia. Kolorowe kafelki, mozaiki i ogrody miały wpływać pozytywnie na ich samopoczucie. Szpital obejmuje znajduje się na liście UNESCO.

Domy Modernistyczne na alei pg. de Gracia

Casa Milá

Ostatni dom na prywatne zlecenie projektu Antonio Gaudiego, również na liście UNESCO. Gaudí wierzył, że w naturze nie ma prostych linii, więc zaprojektował Casa Milà jako falującą, organiczną strukturę – nie znajdziesz tu żadnych kątów prostych! Ludzie z czasów mistrza, szybko uznali go za dziwaczny i poza wieloma przydomkami, które wymyślono, ostatecznie pozostała nazwa „La Pedrera” czyli „Kamieniołom”.  Dziś to nazwa, którą nosi z dumą, ale wtedy mieszkańcy i przyjezdni wyśmiewali projekt. Ciekawy dom, ale gdybym miała wybrać jakiś dom Gaudiego do zwiedzania wewnątrz, zdecydowałabym się na Casa Batlló.

 

WhatsApp Image 2025 03 09 at 19.31.55 1

Ewa z rodzinką

Domy ze słynnego Trójkąta Niezgody

Casa Batlló

Kolejny dom Gaudiego, który znalazł się na liście UNESCO. Choć ceny biletów są wysokie, uważam, że naprawdę warto wejść do środka. W cenie biletu jest audioprzewodnik w j. polskim. Budynek inspirowany jest legendą o św. Jerzym, dlatego często nazywany jest Smoczym Domem.  Elewacja Casa Batlló pokryta jest ceramicznymi mozaikami (trencadís) w odcieniach niebieskiego, zielonego i fioletowego, co nadaje jej wygląd falującej powierzchni wody lub smoczej łuski.

WhatsApp Image 2025 03 09 at 19.19.22

Martyna ze smokiem na ramieniu i Smoczym Domem w tle

 

Casa Amatller

Architekt Josep Puig i Cadafalch. Tuż obok Casa Batlló, to prawdziwa perła modernizmu, dom, o którym niestety nie wie zbyt wielu turystów. Bardzo polecam wejść do pięknego domu burżujów, w pełni umeblowanego zgodnie z gustami epoki. Jeśli macie wątpliwości, zajrzyjcie do klatki schodowej, to przedsmak tego, co was czeka jeśli zdecydujecie się na wizytę.

Dodam, że właściciel domu, był amatorem fotografii, więc jeśli dobrze się przyjrzycie, zobaczycie rzeźby wczesnych aparatów fotograficznych na fasadzie! Taki gest, ze strony architekta, który zlecił aparaty na fasadzie, by upamiętnić hobby pana Amatllera.

Jeśli ich nie znajdziesz, daj znać i wybierz się ze mną na wycieczkę Gadi i Szaleństwa Modernizmu. Ciekawostki i historie o czasach Barcelony z przełomu XIX i XX wieku. Zdziwiłbyś się ile rzeczy dla nas codziennych, wtedy było nie tylko nowością ale i wielkim wyzwaniem!

WhatsApp Image 2025 03 09 at 19.43.51

Nikodym podziwia fasadę Casa Amatller

Casa Leo Morera

To trzeci dom ze wspomnianej listy. Architekt ten sam co szpitala Sant Pau i Santa Creu. To jedno z najbardziej eleganckich i bogato zdobionych dzieł modernizmu katalońskiego w Barcelonie. Obok dwóch pozostałych z wymienionych, rywalizuje o miano najpiękniejszego. Niestety w latach 40. XX wieku podczas remontu zniszczono część fasady, w tym kobiece rzeźby co miało to na celu „unowocześnienie” budynku, a dziś uznaje się za wielką stratę dla sztuki.

Deptak Rambla Catalunya

Równolegle do alei pg. de Gracia, znajduje się przyjemny deptak Rambla Catalunya – nie mylić z La Rambla. To aleja pełna sklepów, kawiarenek i barów. Możesz zatrzymać się tam na przekąskę w popularnym barze La Flauta, emblematycznej restauracji z tapasami Ciudad Condal lub bardzo popularnym wśród lokalsów historycznym barze La Bodegueta Barcelona.

 

Dzielnica Gotycka

 

20190504 144703

Angela z ekipą przed Casa de Arcediano

Dzielnica Gotycka to tętniące serce Barcelony, to jej historyczne centrum, to jak spacer w przeszłość. To nie tylko Katedra, Ratusz, Rząd Katalonii, rynek Boqueria czy deptak La Rambla. Na starówce trzeba się zagubić pomiędzy jej wąskimi uliczkami i odkryć urokliwe miejsca, placyki i kawiarenki.

  • pl. Sant Jaume – z Ratuszem i Rządem Katalonii
  • pl. Sant Felipe Neri – wzorowany na średniowieczny placyk
  • plac Króla przeniesie Cię do czasów średniowiecza
  • Most Westchnień – El Pont del Bisbe, po hiszpańsku Most Biskupa
  • kościół Santa Maria del Pino – kościół w stylu gotyku katalońskiego,
  • La Rambla – najbardziej turystyczny deptak w Barcelonie
  • kościół Sant Just i Pastor – zobaczysz w nim m.in ciężarną Madonnę
  • Słynny mural El Beso – Pocałunek

Jest tu sporo miejsc do obejrzenia i sporo historii do opowiedzenia. To ciekawe miejsce, które zawsze polecam zwiedzać z przewodnikiem.

Gdzie zjeść?

Na przekąskę wdepnij do emblematycznego, malutkiego baru La Plata, który słynie z małych smażonych rybek, sardelek, a większość klientów, którzy się nimi zajadają, stoi na ulicy w pobliżu i spija domowe wino. Otwierają o godzinie 18.00.

Na konkretne tapasy koniecznie wybierz się do baru el Perikete, oddalonego o 5 minut spacerkiem, ze świetnym wyborem tapasów i ogromnym wyborem win. Nawet jeśli zastaniesz na miejscu kolejkę, nie zrażaj się, bo idzie dość szybko.

Museo de la Historia de Catalunya – to nie tylko ciekawe muzeum, które obejmuje okres historii od neandertalczyków, aż po czasy współczesne, ale również taras widokowy i restauracja z pięknym widokiem na port. Nie jest to najtańsze miejsce ale warto zajrzeć na taras, żeby podziwiać super widok na port. Latem zwykle są kolejki.

Pałac Muzyki Katalońskiej

hongbin ZTJe4 qP5R0 unsplash

Wnętrze Pałacu Muzyki Katalońskiej

 

Wielkie wow! Tam, to nawet polecam wybrać się na jakiś koncert, ale przy zakupie biletów, trzeba zwrócić uwagę, czy odbywa się w głównej, historycznej Sali. Kolejny budynek z listy UNESCO. Architekt Luis Domenech i Montaner. Prawdziwa perła modernizmu, fasada zachwyca, a pięknie zdobione wnętrza powalają. Warto wybrać się, choć na kawę, do kawiarenki na terenie Pałacu, by zobaczyć niezwykły wystrój.

Naprzeciwko budynku, znajduje się popularny tapas bar Tosca tapas y Vino, gdzie tradycyjnie wszyscy chodzą na przekąskę przed lub po koncertach. Po drugiej stronie ulicy restauracja La Dolce Herminia, gdzie zjesz smaczny obiad w dobrej cenie. Jeśli zgłębisz się w uliczki Starówki, trafisz do historycznego baru Els Quatre Gats. Bywał tu Picaso, bywał i Gaudí obo wielu, innych znanych postaci Barcelony.

Dzielnica La Ribera

7

Kościół Santa Maria del Mar

 

To część barcelońskiej Starówki ze słynnym kościołem Santa Maria del Mar, który w XIV wieku wybudowano w zaledwie 55 lata! Niebywałe tempo jak na tamte czasy. Ildefonso Falcones napisał o tym kościele książkę, pod tytułem „Katedra w Barcelonie”, a kilka lat później nakręcono serial o tym samym tytule, który zobaczyć można na Netflxsie.

Miałam ogromną przyjemność spotkać się z autorem książki i porozmawiać o jego pracy. Jeśli znasz autora i go lubisz, polecam przeczytać rozmowę, którą odbyliśmy kilka lat temu:

Wywiad z autorem „Katedry w Barcelonie”

Ciekawostka dla kibiców Barcy! Na jednym z witraży kościoła Santa Maria del Mar, za głównym ołtarzem, po lewej stronie, znajduje się herb FC Barcelona.

Niedaleko kościoła, znajduje się muzeum Picasso, urokliwy deptak pg. del Born, a także El Borne Centro de Cultura gdzie zobaczyć możecie wykopaliska, kolokwialnie nazywane Miastem 1714. Pierwotnie stał tu rynek, który postanowiono zamienić w bibliotekę. Przy okazji prac, w latach 90 tych, przypadkowo natrafiono na ruiny miasta z XVIII wieku, które dziś można w tym miejscu podziwiać.

Gdzie coś zjeść?

Niedaleko znajduje się tapas bar, gdzie często wpadam, Bormutch, a także typowa miejscówka lokalsów (nie spodziewaj się luksusu) Bar Celta Pulperia. Jeśli szukacie owoców morza, to skierujcie się do baru Puertecillo, po drugiej stronie muzeum.

Barceloneta i spacer po plaży

jorge fernandez salas Lp7JhwnxZ50 unsplash

Widok na Torres Maphre

 

Przespaceruj się wzdłuż ulicy pg. de Joan de Borbó z widokiem na port, dojdź do morza, zatrzymaj się w jednym z wielu plażowych barów na lokalnego vermuta, a potem zagub się pomiędzy poplątanymi uliczkami dzielnicy Barceloneta. Znajdziesz tu wiele tapas barów, oblegany bar Electritat, La Bombeta, czy La Cova Fumada, gdzie spróbujesz klasycznego tapasu z tej dzielnicy La Bomba, to smażona kulka ziemniaczana wypełniona mielonym mięsem

MONTJUIC

7 1

Cmentarz na górze Montjuic to galeria dziesiątek wyjątkowych rzeźb

Cementeri de Montjuic

Warto wybrać się również na spacer po górze Montjuic, a jeśli jesteś miłośnikiem sztuki, koniecznie odwiedź znajdujący się tam cmentarz.

Historyczne pomniki, są symbolem pośmiertnej rywalizacji lokalnych burżujów, o to który z nich ma piękniejszy grób. Nostalgiczne Anioły, kościotrupy, śmierć pod różnymi postaciami, grobowce w kształcie piramid, ludzka kreatywność artystów, związana ze śmiercią, jest doprawdy zachwycająca. Dowiedz się więcej z poniższego artykułu:

Cmentarz jak miasto / Montjuïc

Teleférico de Montjuic

Na górze Montjuic znajduje się też bardzo ładny punkt widokowy Mirador del Alcalde, do którego dotrzeć można albo pieszo, albo kolejką linową Teleferic de Montjuic. Kolejka biegnie nad górą.

1a

Jeden z przystanków Teleférico de Montjuic – punkt widokowy mirador del Alcalde

 

Nieco wyżej znajduje się Zamek z XVIII wieku, ale niekoniecznie trzeba wchodzić do środka…z kolei jeśli obejdziecie go dookoła, to traficie do fajnego baru na wolnym powietrzu, gdzie latem przygrywa muzyka i można zjeść dania z grilla. Jeśli chcecie tam zjeść, to polecam wcześniej zrobić rezerwację. Bar znajduje się pod drzewami i z pięknym widokiem na morze. Nazywa się La Caseta de Migdia.

Na wzgórze, choć w inne miejsce, możecie też dotrzeć drugą kolejką, Teleférico del Puerto, która rusza z okolicy hotel W i biegnie nad morze, aż do wzgórza.

Magiczne Fontanny

Niestety od dłuższego czasu i z powodu prewencji przed suszą, nie działają. Artyukuł jest z marca 2025r, być może gdy go będziesz czytać, fontanny zostaną już ponownie uruchomione. To piękny i gratisowy show. Warto tam zajrzeć.

Pozostałe obiekty na wzgórzu to:

  • MNAC (Museu Nacional d’Art de Catalunya) – imponujące muzeum sztuki katalońskiej.
  • Poble Espanyol – otwarte muzeum-park z replikami budynków z całej Hiszpanii.
  • Ogrody Montjuïc – malownicze miejsca do spacerów (np. Ogrody Joana Maragalla).
  • Fundació Joan Miró – muzeum poświęcone twórczości tego katalońskiego artysty.
  • Obiekty olimpijskie – stadion i inne miejsca z Igrzysk Olimpijskich 1992.

Tych kilka propozycji to taki Must See Barcelony, ale pamiętajcie, że do oglądania jest dużo więcej i jest do czego wracać.

INFORMACJE PRZYDATNE PRZUY PLANOWANIU ZWIEDZANIA

Bilety polecam kupować na oficjalnych stronach. Dzięki temu unikniesz wyższej ceny, a w razie jakiegoś problemu z biletem ogarnięcie tematu będzie znacznie łatwiejsze niż przez pośrednika. Zdarzało się też, że po zakupie biletu przez pośrednika, turystom zmieniano datę wizyty na inną. Lista oficjalnych stron do zakupu biletów znajdziesz pod tym linkiem:

Zabytki Barcelony. Gdzie kupić bilet bez pośrednika?

Połącz trzy punkty w jeden spacer.

Zacznij od parku Guell, to od godziny do półtorej godziny zwiedzania, zależnie czy wejdziesz na wzniesienie Trzech Krzyży, czy nie, potem spacerem około 25 min, zejdź do szpitala Sant Pau, a stamtąd 10 min spacerkiem po przyjemniej alei av. Gaudi, pełnej kawiarenek i barów, dojdziesz do Sagrada Familia. Audioprzewodnik w j. polskim to ok. 45 min, plus muzeum. Kalkuluj półtorej godziny do dwóch na zwiedzanie bazyliki.

Połącz modernistyczne domy na pg de Gracia w jeden spacer.

Casa Milá, i oddalone o kilka ulic dalej Casa Batlló, Casa Amatller i Casa Leo Morera.

Sprawdź bardzo praktyczne informacje, żeby lepiej przygotować się na wyjazd:

Planujesz wypad do Barcelony? Najczęściej zadawane pytania.

Dla osób zainteresowanych PIESZĄ WYCIECZKĄ,  link poniżej:

 

Domy Gaudiego i Dzielnica Gotycka

źródła własne, artykuł z roku 2025

Bardzo dziękuję wszystkim turystom za udostępnienie zdjęć z wycieczek.

Powiązane artykuły

Zostaw komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę witrynę.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej