Strona główna Restauracje i kulinaria Menu dnia czyli jak zjeść w dobrej cenie w Barcelonie?

Menu dnia czyli jak zjeść w dobrej cenie w Barcelonie?

przez Ewa Nowak

Menu dnia czyli jak zjeść w dobrej cenie w Barcelonie?

W Hiszpanii jedzenie stanowi bardzo ważną częścią kultury. Śniadanie to zwykle rogalik z kawą w pobliskim barze. Na drugie śniadanie jakaś kanapka. Obiady jada się poza domem albo w restauracji w pobliżu miejsca pracy albo „z pudełka” – czyli przygotowanego w domu wcześniej posiłku, który zabiera sie do pracy.  Nie ukrywajmy, że codzienne stołowanie się na mieście może mocno nadwyrężyć kieszeń, ale i na to Hiszpanie znaleźli  rozwiązanie. tak więc, jak zjeść w dobrej cenie w Barcelonie?

Po pierwsze posiłki w porze obiadowej mają specjalną, dostosowaną dla pracowników cenę w tzw Menú del día po kastylijsku lub Menú Migdia po katalońsku. Po drugie, wiele osób w ramach dodatku pracowniczego, otrzymuje tzw Ticket Restaurants, czyli nic innego jak bony obiadowe, którymi można płacić w większości miejsc serwujących obiady w ciągu dnia. Oczywiście Menú de día kupić może każdy, jest to bardzo praktyczna i idealna cenowo,  opcja stołowania się na mieście.

Menú del día podawane jest w Barcelonie od poniedziałku do piątku w godzinach plus minus 13.30-15.30 zależnie od restauracji. Turystyczne restauracje mogą być otwarte dłużej, z kolei typowo katalońskie restauracje, otwierają na obiad, potem jest przerwa i ponownie otwierają około godziny 20.30 na kolację.

Średnia cena menu to około 14 euro, zawiera pierwsze i drugie danie, deser lub kawa oraz napoje. Jest możliwość wyboru dań.

W przyzwoitej restauracji, do menu wliczony jest już podatek VAT. Obok ceny jest wtedy dopisek IVA incluido.

Resturacje które nie wliczają podatku VAT w cenę menu, znajdują się najczęściej w miejscach turystycznych i mówiąc szczerze bazują na tym by złapać klienta na „niższą cenę”. Niższą tylko w cudzysłowiu, bo cena podstawowa napisana jest bez podatku, a napis malutkimi literkami IVA no incluido informuje nas o koniecznośi doliczenia do ceny podstawowej podatku czyli plus 10 procent.

pexels the castlebar 5914437

Kolejną opcją poznania lokalnej kuchni są oczywiście słynne Tapas czyli hiszpańskie przekąski.  Jeśli porównamy cenę tradycyjnej kolacji z kolacją złożoną z przekąsek, te drugie prawdopodobnie będą cię kosztować więcej.

Lista tych wartych spróbowania do pobrania na telefon tutaj: Tapas.2014

I jeszcze jedno! Stara zasada podpowiada aby jadać tam gdzie jadają lokalni mieszkańcy, dlatego odradzam stołowanie się na samej Rambli, ponieważ jakość posiłków tam serwowanych nie zawsze idzie w parze z ceną, która dodatkowo jest czesto zawyżana. Wystarczy jednak oddalic sie nieco od deptaka, wejść w plątaninę uliczek, aby znaleźć ciekawszą ofertę kulinarną. Restauracje La Dolçe Herminia czy La Fonda to sprawdzone restauracje na Dzielnicy Gotyckiej gdzie zjecie smacznie i w dobrej cenie.

Bon profit!

 

Zdjęcia: The Castlebar en Pexels

Powiązane artykuły

1 komentarz

Maciej 04/04/2018 - 20:48

Przydatna lista tapas, dzieki i pozdro

Odpowiedz

Zostaw komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę witrynę.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej