Strona główna Warto wiedzieć przed przyjazdem Rozbudowa stadionu Camp Nou, praktyczne informacje.

Rozbudowa stadionu Camp Nou, praktyczne informacje.

przez Ewa Nowak

Rozbudowa stadionu Camp Nou, praktyczne informacje.

Czerwiec 2023

Spis Treści:

  • Rozbudowa stadionu Camp Nou
  • Gdzie będzie grała FC Barcelona podczas przebudowy Camp Nou?
  • Tymczasowe muzeum Camp Nou
  • Dlaczego  stadion będzie się nazywać Spotify Camp Nou?
  • Ciekawostki

 

Rozbudowa stadionu Camp Nou, podstawowe informacje.

Stadion Camp Nou wybudowano w 1957 roku, ostatnio odnawiany był w 1989 roku.

Obecnie stadion dysponuje 99.354 miejsc, po rozbudowie liczba ta wzrośnie do 105.000. Dodatkowo wymienione zostaną wszystkie siedzenia, a pierwszy ich poziom będzie bliżej boiska.

Modernizacja stadionu już się rozpoczęła i potrwa około 4 lata, aż do sezonu 2025- 2026.

Przebudowie ulegnie m. in. obecny trzeci poziom stadionu. Nowy stadion będzie zadaszony, ma powstać rozsuwany dach pokryty panelami słonecznymi o powierzchni 30 000 metrów kwadratowych, a wytworzona energia będzie zasilać umieszczony na stadionie ekran 360 stopni.

Dodatkowo poza ochroną kibiców przed deszczem, dach umożliwi gromadzenie wody i wykorzystanie jej do innych celów na terenie stadionu. Ma też przyczynić się do zwiększenia frekwencji na mniej istotnych meczach, wcześniej wiele osób rezygnowało z zakupu biletów z miejscami na górnym poziomie.

 

Zobacz oficjalne video rozbudowy Camp Nou

https://www.youtube.com/watch?v=MpjUIFBowIM

 

Gdzie będzie grała FC Barcelona podczas przebudowy Camp Nou?

Ulepszenia Camp Nou potrwają lata, w związku z czym FCB będzie musiała tymczasowo przenieść się w inne miejsce. W tym czasie mecze rozgrywane będą na historycznym stadionie Olimpijskim imienia Lluísa Companys, który mieści się na górze Montjuic. (To na nim zadebutował Messi w barwach FCB).

Warto wspomnieć, że w przyszłym sezonie będzie znacznie trudniej  będzie kupić bilet na mecz, głównie z tego powodu że stadion Olimpijski ma znacznie mniejszą pojemność (ok 60.000 miejsc).

Tymczasowe muzeum Camp Nou

Tymczasowe muzeum zostało juz otwarte, prawdopodobnie otwarte bedzie do początku listopada 2024.

Tymczasowe muzeum nazywane również Barça Immersive Tour, mieści się bardzo blisko starego, wszystko jest odpowiednio oznaczone więc ie jest trudno tam trafić.  Zajmuje 2400 metrów kwadratowych i jest podzielone na różne strefy, aby zapewnić lepsze wrażenia odwiedzającym.

Barça ma w planie przekształcić muzeum w pilotażowy test wdrażania najbardziej zaawansowanych technologii i zajęć rekreacyjnych” który później zostanie zastosowany na Camp Nou. Wprowadzona zostanie „rzeczywistość wirtualna, działania immersyjne i hologramy”.

Dlaczego  stadion będzie się nazywać Spotify Camp Nou?

Kiedy stadion Camp Nou został zainaugurowany w 1957 roku, obiekt otrzymał oficjalną nazwę Estadi del FC Barcelona.

Jednak kibice szybko nadali mu przydomek Camp Nou, co po katalońsku oznacza „nowe boisko”. Przydomek bardzo szybko przyjął się wśród mieszkańców i stał na tyle popularny, że droga głosowania zdecydowano o zmianie nazwy.

Przy okazji rozbudowy stadionu, nazwa ponownie zostanie zmieniona na Spotify Camp Nou. Szwedzka firma zostanie głównym sponsorem klubu, a jej nazwa pojawi się na przedzie koszulek pierwszego zespołu męskiego i żeńskiego przez najbliższe cztery sezony. Nowy główny sponsor Barcelony zyskał prawa do nazwy stadionu, który od rozgrywek 2022/2023 będzie nazywał się Spotify Camp Nou.

Ciekawostki

Po przebudowie zewnętrzna część stadionu będzie mogła być dowolnie podświetlana. Podobne rozwiązanie zastosowano już w Barcelonie na słynnym budynku – wieży AGBAR, inaczej Torre Glories, barcelońskim biurowcu, którego jedną z cech charakterystycznych jest właśnie kolorowe oświetlenie uruchamiane każdej nocy. Budynek rozświetla się między innymi barwami azul grana.

Oświetlone Camp Nou będzie na pewno robić ogromne wrażenie i dołączy do szeregu innych budynków Barcelony podświetlanych przy różnych okazjach.

Spotify Camp Nou będzie stadionem wykorzystującym najnowsze technologie dostępne na rynku, w tym wspomniany już ekran 360° wewnątrz niecki obiektu, który zagwarantuje publiczności zupełnie nowe wrażenia. Zostaną ulepszone system bezpieczeństwa i kontrola dostępu pojazdów, a możliwości oferowane przez łączność 5G zostaną w pełni wykorzystane.

 

Chcesz dowiedzieć sie więcej o „starym” Camp Nou? Zajrzyj do tego artykułu:

Fc Barcelona – Więcej niż klub

źródła:

https://www.fcbarcelona.es/

https://www.barcelonacheckin.com/pl/r/barcelona_przewodnik/artykuly/nowe_camp_nou

https://www.sportingnews.com/es/futbol/news/remodelacion-camp-nou-cuanto-tardaran-obras-donde-jugara-barcelona-lluis-companys-proyecto-norman-foster/guxvtog6fegqy5lhgkxf3jsb

https://www.elperiodico.com/es/barca/20221229/barca-trasladara-forma-temporal-museu-80490609

Powiązane artykuły

Zostaw komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę witrynę.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej