Link do programu imprez i wydarzeń z okazji La Mercé 2024 znajdziesz poniżej.
https://www.barcelona.cat/lamerce/en
La Mercé – święto patronki Barcelony i imprezy w całym mieście
La Mercé to jedno z największych świąt w Barcelonie. Wypada 24 września ale tak naprawdę całe miasto bawi się już na kilka dni przed tą datą. W tym roku z powodu pandemii wiele imprez ma ograniczoną liczbę miejsc i konieczna jest wcześniejsza rezerwacja wejściówek online. Typowymi w czasie obchodów imprezami są słynne Corre Focs, biegające po ulicach diabły, które poruszają się w piekielnym marszu po wyznaczonych ulicach miasta. Ludzie uciekają w popłochu, wszyscy świetnie sie bawią! Wokół słychać strzały, a diabły straszą widzów płonącymi gigantycznymi, sztucznymi ogniami. Ubaw po pachy.
W czasie obchodów można uczestniczyć w koncertach, festynach, zobaczyć spacerujących po Starówce Gigantów, czyli Olbrzymów, wielkie kukły które tradycyjnie wychodza na ulice w czasie różnych świąt. Wielką frajdą są też Castellers czyli ludzkie wieży. O tej tradycji możesz poczytać tutaj
https://happy-barcelona.pl/ludzkie-zamki-niezwykla-pasja-z-katalonii/
Każdego roku z okazji święta przygotowuje się plakat ogłaszający to wydarzenie.
Tegoroczny plakat wzbudza niemałą polemikę. Przede wszystkim jest zrealizowany nie tylko w formacie plakatu, ale też video. Po kilku latach plakatów w formie ilustracji nawiązujących do kultury Katalonii i Barcelony, tegoroczny nowy plakat prezentuje inne spojrzenie na festiwal, jest nie tylko nieruchomym obrazem, ale także filmem, którego bohaterem jest płaczące dziecko, co wzbudziło pewne kontrowersje. Według producenta plakatu, firmy CANADA, tegoroczny plakat ma na celu oddanie uroczystego nastroju i różnorodności kulturowej wydarzenia.
Tegoroczny plakat został podzielony na dwie części. Z jednej strony krótki film pokazujący dziecko, które nie przestaje płakać i którego mama nie jest w stanie uspokoić. Dziecko przestaje płakać dopiero, gdy zobaczy za oknem tańczącą olbrzymkę i zasypia przy huku sztucznych ogni.
Druga część opiera się na tej samej idei narracyjnej, pokazuje moment, w którym dziecko z fascynacją patrzy na światło sztucznych ogni wpadających przez okna domu.
W sieci szybko pojawiła się krytyka co do projektu plakatu. Zarzuty dotyczą braku lokalnej tożsamości i „dekatalanizacja”. Innym bardziej kojarzy się z reklamą filmu grozy niż zapowiedzią zbliżających się, jednych z największych imprez w mieście.
A Ty, jak myślisz?
Faktycznie w poprzednich latach plakat bardziej odzwierciedlał lokalnego ducha.
Mnie szczególnie przypadł do gustu plakat z roku 2021. Jest ściśle związany z Barceloną i naprawdę ciekawy. Sprawdź dlaczego:
La Mercé – Plakat pełen symboli z roku 2021
Barcelona jest kobietą, podobnie jak jej patronka Barcelony, La Mercé.
Tegoroczny plakat jest wyjątkowy i pełen symbolów Katalonii. Zaprojektowała go francuska artystka która przed pandemia zamieszkała w Barcelonie – Malika Favre.
Potraficie odnaleźć symboliczne elementy na plakacie? No to rozłóżmy je na czynniki pierwsze!
La Mercé – KOLORY
Kolory dominujące na plakacie, żółty i czerwony, to oczywiście symbol flagi Katalonii. Zółty i czerwony, sma legenda o powstaniu flagi jest bardzo ciekawa. Jeśli chcesz ją poznać, zajrzyj pod ten link:
https://happy-barcelona.pl/o-fladze-katalonii-i-kolumnach-na-wzgorzu-montuijc/
La Mercé – KORONA
Korona. Tańczący na koronie ludzie – to Katalończycy tańczący swój narodowy taniec, Sardanę. Czesto można ich spotkać w niedzielne popołudnia przed katedrą św. Eulali w Barcelonie. Tańczą też w wielu innych miejscach, na placach małych miasteczek, przed urzędami, przed kościołami. W całej Katalonii wielu mieszkańców wciąż utrzymuje tę tradycję.
Poczytaj o tym tutaj: https://happy-barcelona.pl/sardana/
A kojarzycie środkowy element korony? Wielu turystów może go nie znać, ale każdy Barcelończyk bardzo dobrze go zna. To rajola, charakterystyczna płytka, którą zobaczycie na barcelońskich chodnikach, to też jeden z symboli miasta. W sklepach pamiątkowych znajdziecie sporo gadżetów z tym symbolem. Jeśli zobaczycie na chodniku taką płytkę w kolorze czerwonym, rozejrzyjcie się dobrze, bo wskazuje ona, że właśnie jesteście na trasie modernistycznej. Ta charakterystyczna rajola to także logo bloga, który właśnie czytasz, Happy-Barcelona 😉
La Mercé – KOLCZYKI w kształcie Sagrada Familia
Kolczyki w kolorach flagi Katalonii i w kształcie słynnego kościoła Sagrada Familia. Bazylika jest też wyraźnie widoczna po środku sukienki. Garść nietypowych sytuacji które miały miejsce w Sagradzie… znajdziesz tu
https://happy-barcelona.pl/od-golasa-po-piromana-sekrety-sagrada-familia-cz-3/
La Mercé – ŚWIATŁO NA TWARZY
Światło na twarzy. Wielu uważa, że to mapa Katalonii ale wydaje się że widać tu także fragment twarzy z profilu. Do kogo należy? Macie jakis pomysł? Mnie kojarzy się z twórczością Picassa… ale odpowiedź jest inna i bardzo ciekawa, ma związek z ostatnimi, historycznymi wydarzeniami których wszyscy byliśmy uczestnikami. Światło nawiązuje do pandemii i symbolizuje maseczkę, która nadal obowiązuję w zamkniętych przestrzeniach w Katalonii.
La Mercé – SUKIENKA
Sukienka. To rodzaj kafelkowej mozaiki, która znajduje się w wielu katalońskich mieszkaniach z XIX i XX wieku. Miejscami zmieniają swój kształt przypominając mozaikę Gaudiego, sławne trencadis.
La Mercé – HERB BARCELONY, FLAGA BARCELONY
Herb Barcelony. Znajduje się nieco niżej pod szyją. Składa się z krzyża świętego Jerzego i flagi Katalonii. O dzielnym Jurku możecie poczytać tutaj
https://happy-barcelona.pl/sant-jordi-smok-zakochanych/
LA MERCE, święta zamienia się w królową, silną i niezależną kobietę ze wzrokiem podniesionym do góry, patronkę Barcelony, królową Śródziemnomorską.
Jeśli chcecie być na bieżącą z wszystki informacjami, ściągnijcie na telefon apkę La Mercé, gdzie znajdziecie wszystkie informacje o aktualnych wydarzeniach. Apka dostępna jest także w języku angielskim, po wejściu w preferencje i zmianie języka na angielski.
Jeśli mieliście okazję bawić się w czasie La Merce w Barcelonie, podzielcie się swoimi wrażeniami.