Sardana jest narodowym tańcem katalończyków – symbolem ich patriotyzmu i dumą. Biorąc pod uwagę separastyczne nastroje panujące w Katalonii, taniec ten nabiera dodatkowego znaczenia. Raz w tygodniu, w niedzielę lub sobotę, zależnie od miejscowości: na placach, w alejach, przed urzędami lub kościołami zbierają się ludzie by wspólnie wyrazić swoją przynależność i tańczyć w gronie podobnych sobie. Naprzemiennie kobieta-mężczyzna, uczestnicy chwytają się za dłonie i tworzą kręgi, które powiększająsię w miarę przybywania kolejnych chętnych do tańca.

 

sardana przed Katedra Santa Eulalia

 

Jest to bardzo ciekawy widok, dla nieznających tej tradycji turystów. Osoby w każdym wieku na raz porzucają swoje torebki, kurtki czy zakupy w środku okręgu i łączą się by wspólnie zatańczyć swój narodowy taniec.

Zawsze towarzyszy im muzyka, czasem puszczona z taśmy, a czasem znana tutaj wszystkim melodię, przygrywa odświętnie ubrana orkiestra.

Wszystkich zainteresowanych obejrzeniem tego ciekawego widowiska zapraszamy przed Katedrę św. Eulalii w niemal każdą niedzielę w południe.