Sardana

przez Ewa Nowak

Sardana jest narodowym tańcem katalończyków – symbolem ich patriotyzmu i dumą. Biorąc pod uwagę separastyczne nastroje panujące w Katalonii, taniec ten nabiera dodatkowego znaczenia. Raz w tygodniu, w niedzielę lub sobotę, zależnie od miejscowości: na placach, w alejach, przed urzędami lub kościołami zbierają się ludzie by wspólnie wyrazić swoją przynależność i tańczyć w gronie podobnych sobie. Naprzemiennie kobieta-mężczyzna, uczestnicy chwytają się za dłonie i tworzą kręgi, które powiększająsię w miarę przybywania kolejnych chętnych do tańca.

 

sardana przed Katedra Santa Eulalia e1382395051673

sardana przed Katedra Santa Eulalia

 

Jest to bardzo ciekawy widok, dla nieznających tej tradycji turystów. Osoby w każdym wieku na raz porzucają swoje torebki, kurtki czy zakupy w środku okręgu i łączą się by wspólnie zatańczyć swój narodowy taniec.

Zawsze towarzyszy im muzyka, czasem puszczona z taśmy, a czasem znana tutaj wszystkim melodię, przygrywa odświętnie ubrana orkiestra.

Wszystkich zainteresowanych obejrzeniem tego ciekawego widowiska zapraszamy przed Katedrę św. Eulalii w niemal każdą niedzielę w południe.

 

 

Powiązane artykuły

Zostaw komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę witrynę.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej