17.08.2017

przez Ewa Nowak

Nie przewidziałam na swojej stronie kategorii, w której zmieściłby się ten post…

Czasem jednak, niestety dzieją się takie rzeczy, o ktorych czuje się potrzebę by o nich wspomnieć, ale nie bardzo wiadmo w którym miejscu.

20.08.2017 Poniedziałek

Barcelona dochodzi do siebie — po bardzo traumatycznych przeżyciach w miniony czwartek oraz tych w nocy z czwartku na piątek.
Poszłam dziś na Ramblę, żeby zapalić świeczkę za ofiary ataku. Rambla jest pełna ludzi, którzy tłumnie gromadzą się, aby uczcić pamięć ofiar. Najwięcej świec – Mozaika Miró oraz Fontanna Canaletes, ale spacerując między obydwoma miejscami, na Rambli, co kilka metrów, przy drzewach, palą się świece i położone są kwiaty oraz spisane na karteczkach lub chodniku słowa pozostawione przez przechodniów.

Dziś odbyła się manifestacja zorganizowana przez społeczność muzułmańską w Barcelonie, przeciwko przemocy.

W najbliższą sobotę, 28 sierpnia, odbędzie się organizowana przez Rząd Katalonii oraz Urząd Miejski w Barcelonie, manifestacja przeciwko terroryzmowi.

Gdy stałam przy mozaice Miró, pewna kobieta, która przyniosła duży bukiet, spontanicznie rozdała obecnym kwiaty, by każdy mógł je ułożyć na pamiątkę ofiar minionych wydarzeń.

…Ana nie zamknęła sklepu. Zajrzałam do znajomych miejsc gdzie bywam. Chciałam zobaczyć osoby, które tak często widuję, a które mają na Starym Mieście swój dom, swoją pracę. Jedna z nich, Ana, powiedziała mi, że w czasie gdy nastąpił atak, wiele osób szukało schronienia w jej małym sklepiku. Na moje pytanie, czy spuściła sklepową żaluzję, dzięki której sklep wyglądałby na całkowicie zamknięty, odpowiedziała mi, że nie, na wypadek, gdyby ktoś jeszcze potrzebował się schronić.

Barcelona się podnosi, Barcelona się nie boi — No tinc por, po katalońsku, No tengo miedo, po kastylijsku.

Hiszpan i Katalończyk, M. Angel Sanchez, napisał na kartce powieszonej na jednym z drzew na Rambli:
„Niech żyje Hiszpania, niec żyje Katalonia. Hiszpania, Katalonia, Europa i świat — Nie boimy się was tchórze. Skończymy z terroryzmem.
I kierując się do ofiar: Zawsze pozostaniecie w naszych sercach”.

To prawda, pamięć o osobach, które odeszły w atakach terrorystycznych, na zawsze pozostanie w naszych sercach.

 

Barcelona -17.08.2017 Czwartek

…na pamiątkę wydarzeń z ataku w Barcelonie, oraz ofiar aktów terorystycznych na całym świecie.

 

Powiązane artykuły

Zostaw komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę witrynę.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej