Strona główna Ciekawostki Co łączy „Titanica” z Barceloną?

Co łączy „Titanica” z Barceloną?

przez Ewa Nowak

Przy ulicy Banys Nous, przy której przed dwoma tysiącami lat biegły mury pierwszego miasta – Barcino, znajduje się wyjątkowy sklep z ubraniami. Wyjątkowy, bo właścicielka tego miejsca nie goni za ostatnimi trendami mody, można powiedzieć, że pod tym względem jest raczej staromodna. Sklep kusi swym wnętrzem, a ze stylizowanych mebli wyglądają sięgające ziemi suknie, które nosiły damy XIX i XX wiecznej Barcelony. Niełatwo tu trafić, bo do miejsca tego prowadzi sieć wąskich uliczek.

W 1996 właścicielka sklepu, Carmina Viñas sprzedała pewnej amerykańskiej klientce oferowane przez sklep suknie, koronki i dodatki. Dopiero rok później dowiedziała się do czego były one potrzebne,gdy otrzymała telefon i została powiadomiona, że wszystkie sprzedane stroje będzie mogła zobaczyć we wchodzącym własnie na ekrany filmie „Titanic”. Jedną z kreacji ma na sobie Kate Winslet podczas przyjęcia. Ale to nie jedyny film który zaopatrzył tutaj swoich aktorów w starodawne ubrania. Kolejną produkcją było „Pachnidło – Historia Mordercy”Niektóre sceny do filmu  kręcone były w sercu Starego Miasta Barcelony na pl. Sant Felipe Neri oraz w  okolicach miasta. Również Almodovar wykorzystał oryginalne stroje w swoim filmie pod tytułem „Porozmawiaj z nią”.

Właścicielka sklepu poza sprzedażą sukni oferuje również kilka dodatkowych usług, w tym ich wynajem na potrzeby seriali i filmów czy domów mody, ponadto udziela porad dyrektorom artystycznym w kwestii odtworzenia klimatu dawnych lat.

W  sklepie można też dokonać wyceny antyków oraz dzieł sztuki i odrestaurować stroje sprzed kilkudziesięciu lat. Muzea też bywają klientem sklepu, zlecając konserwację historycznych eksponatów z materiału.

Zdecydowanie powinny tu zajrzeć przyszłe panny młode, które pragną olśnić na swym ślubie oryginalną kreacją rodem z przełomu XIX i XX wieku. Pośród oferty sklepu jest wiele pięknych sukien ślubnych, których nie znajdziecie nigdzie indziej.

 

[flagallery gid=56]

 

Źródła:  własne i sklep L’Arca, 

Powiązane artykuły

1 komentarz

Helena 23/04/2015 - 22:54

Odwiedze na pewno… Super miejsce 🙂

Odpowiedz

Zostaw komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę witrynę.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej