Strona główna Atrakcje BarcelonyDo zwiedzania Cmentarz jak miasto / Montjuïc

Cmentarz jak miasto / Montjuïc

Miejsce prawie nieznane wśród turystów, a warte odwiedzenia

przez Ewa Nowak

Cmentarz jak miasto / Montjuïc

Aktualizacja: wrzesień 2023

Dość nietypowym pomysłem może być wycieczka po Cmentarzu Montuijc. Pełna życia Barcelona ma mnóstwo do zaoferowania, kulturę, historię, zabawę i sangrię. Kto więc myślałby o wizycie w Mieście Umarłych? Jeśli jednak wybierasz się do Barcelony na dłużej niż ekspresowy weekend, polecam zobaczyć cmentarz na górze Montuijc. Wycieczka składa się z trzech tras które się ze sobą przeplatają: artystyczną, historyczną i mieszaną. 

Cmentarz na Montjuic znany również pod nazwą Nowy cmentarz zajmuje powierzchnię 560.000 m², jest na nim grubo ponad 155 277 nagrobków i wierzcie mi, są naprawdę niezwykłe. Zresztą sami zobaczcie zdjęcia poniżej.

Cmentarz zainaugurowano w 1883 roku, po tym jak podjęto decyzję o konieczności stworzenia nowej przestrzeni na pochówki. Stale rosnąca liczba mieszkańców i budowa wielu modernistycznych budynków na nowo powstającej dzielnicy Eixample sprawiły, że istniejące, rozrzucone w różnych miejscach miasta cmentarze, stały się niewystarczające.

W tym samym miejscu, gdzie dziś mieści się ten niezwykły, bo pełen przepięknych rzeźb cmentarz, w średniowieczu chowano Żydów. Był to jeden z powodów, dla którego wybrano właśnie tę lokalizację pod Nowy cmentarz.

Z ciekawostek dodam, że na terenie cmentarza znajduje się biblioteka, która liczy ponad 4 tysiące dokumentów dotyczących kultury pochówków na całym świecie.

To pierwszy cmentarz w Barcelonie gdzie pochowani są ludzie z różnych wyznań religijnych.

 

Aniol strzegacy grobu

Anioł strzegący grobu

 

Przewodnik na którego trafiłam podczas wycieczki kilka lat temu, to Daniel de Vena – ma imponującą wiedzę którą potrafi przekazać w bardzo ciekawy sposób. Wystarczy dodać że wycieczka mająca trwać około 2 godzin, przeciągnęła się do 3. Tak bywa gdy ktoś opowiada z pasją.

Wiele grobów odzwierciedla zainteresowania, pracę lub pasję ludzi za życia. Jest grób w kształcie piramidy, mauzoleum kojarzące się z architekturą Starożytnego Rzymu czy grób doktora anatomii.

 

Grob doktora katedry anatomii

Grób doktora Katedry Anatomii

 

Ta specyficzna wizyta rozpoczyna się od zwiedzania Muzeum Karawanów Pogrzebowych, gdzie przewodnik opowiada historię oraz tradycje związane z obrządkiem pogrzebowym w minionych dwóch stuleciach. Są tu dawne pojazdy, dorożki, karoce i powozy które zostały przystosowane na potrzeby branży pogrzebowej.

DSCN1245 Medium

Anioł strzeżący grób

 

Kiedy piesze ceremonie pogrzebowe okazały się zbyt kłopotliwe, sołtys Barcelony wprowadził w 1835r obligatoryjne używanie do tego celu karawanów, które dziś można oglądać w muzeum. Taka ceremonia była w mieście sporym wydarzeniem – rzecz jasna -zależnie od pozycji którą za życia miał „najbardziej zainteresowany”. Za powozem maszerowała jego świta, a za nimi zbierali się mieszkańcy miasta którzy występowali w roli widzów.

DSCN1251 Medium

 

Różnorodność powozów, ich mechanizmów, materiałów z jakich zostały wykonane, ornamentyki czy koloru, wiele mówi o tym kogo przewoziły na miejsce ostatecznego spoczynku. I tak np. powozy w kolorze białym przeznaczone były dla dzieci i dziewic. Biel symbolizowała czystość. Taki powóz zaprzężony był w białe konie. Niestety śmiertelność dzieci w XIXw była bardzo wysoka – od 34% u klas wyższych do ponad 50% wśród biedniejszych. Daniel opowiedział nam pewną nieco makabryczną ciekawostkę o tym, że dawniej istniał zwyczaj chowania zmarłych dzieci u progu domów – dzieci nie miały czasu nagrzeszyć dlatego czystość ich dusz miała chronić dom i jego mieszkańców. Znacie współczesny zwyczaj mówiący o tym aby nie witać sie w progu domu? Już teraz wiecie skąd się wziął – witanie się nad miejscem pochówku było nie na miejscu i mogło stanowić powód do obrazy duszy pochowanego tam malucha, a obrażona duszyczka bywa złośliwa.

DSCN1274 Medium

 

Wracając do cmentarnego muzeum…Wśród  powozów znajdujących się tutaj, można obejrzeć m.in ten w którym na ostatni spoczynek przewożony był Antonio Gaudi czy Santiago Rusiñol. Im wyższy stan, tym więcej koni ciągnęło tak powóz i tak przed karocą pogrzebową króla zwykło iść 12 koni.

Również ornamentyka zdobiąca pojazdy przepełniona jest symbolami. Sowa – ptak nocy, który ukrywa się w ciągu dnia. Jest tajemniczy, rzadko go widać, kojarzy się ze smutkiem i nostalgią; posłaniec śmierci. Lew – symbol sławy i nieśmiertelności. Anioły jako towarzysze prowadzący duszę do nieba. Bluszcz – symbol życia wiecznego i odrodzenia.

Trasa zwiedzania obejmuje trzy kierunki, z czego na dwa pierwsze trzeba przeznaczyć conajmniej 3 godziny. Trasa Historyczna, to groby znanych ludzi, postaci historycznych, osób ze świata polityki, wybitnych ekonomistów oraz ludzi mających duży wpływ na kulturę i społeczeństwo lat 1883 – 1940. Trasa Artystyczna, jak sama nazwa wskazuje, zawiera mauzolea oraz groby o wielkich walorach artystycznych zrealizowanych przez rozmaitych architektów w latach 1883-1920. Trasa Mieszana jest najkrótsza i łączy w sobie najbardziej reprezentatywne groby z dwóch wyżej wymienionych tras.

 

Widok z cmentarza na port

Widok z cmentarza na port w Barcelonie

 

Na koniec warto wybrać się do miejsca nazywanego Fossar de la Pedrera, zbiorowego grobu ofiar reżimu Franco. Tutaj został równiez pochowany Lluis Company, prezydent Rządu Kataloni podczas Wojny Domowej.

Znajdują się tutaj również pomniki ofiar II Wojny Światowej, Holocaustu – dziesięć pomników ku pamięci ofiar dziesięciu obozów koncentrancyjnych w tym Auschwitz.

Cementeris de Barcelona oferuje wiele ciekawych wizyt, tych ktorzy lubią dreszczyk emocji pewnie zainteresuje nocna wizyta po cmentarzu, która jest organizowana raz na jakiś czas.

 

DSCN1257 bliscy

Bliscy odwiedzający groby zmarłych

 

Praktyczne Informacje: Uwaga artykuł z 2018r, niektóre podane informacje mogą być nieaktualne

Wizyty z przewodnikiem: odbywają się w każdą drugą i czwartą niedzielę miesiąca.

Druga niedziele miesiąca, j. kataloński godzina: 10.30

Czwarta niedziela miesiąca, j. hiszpański, godzina: 10.30

Dostępny jest informator w językach: katalońskim, kastylijskim i angielskim.

Rezerwacje biletów:  https://cultura.cbsa.cat/

Miejsce zbiórki: przed muzeum.

Adres: Mare de Deu del Port, 56-58

Dojazd: Autobus numer, m.in z placu hiszpańskiego – 21, 23, 37, 107, 109, 193

Dodatkowe informacje znajdziecie na oficjalnej stronie cmentarza: https://www.cbsa.cat/en/cemeteries/cementiri-montjuic/montjuic-route/

 

DSCN1158a MediumDSCN1282 gamperDSCN1283 Medium1
Widok z cmentarza na port
DSCN1269 MediumDSCN1153 virgenes
Biały powóz pogrzebowy dla dzieci i dziewic
DSCN1266 MediumDSCN1271 MediumDSCN1240 piramideDSCN1252 MediumDSCN1258A MediumDSCN1230a MediumDSCN1222 MediumDSCN1209 MediumDSCN1211 MediumDSCN1213 MediumDSCN1216 MediumDSCN1218 MediumDSCN1187 MediumDSCN1189 MediumDSCN1183 Medium

Aniol strzegacy grobu

 

Tekst i zdjecia: Ewa Nowak

Źródła i więcej informacji: https://www.cbsa.cat/

Powiązane artykuły

4 komentarze

Monika 20/04/2015 - 11:05

Ciekawy artykuł, zdecydowanie zachęcił mnie, żeby odwiedzić to miejsce gdy będę w Barcelonie w czerwcu.

Odpowiedz
Grzegorz 12/04/2023 - 18:38

Polecam wykonywałem tam pracę renowacyjne. Jest co podziwiać.

Odpowiedz
Barbara Zawadzka 01/11/2018 - 13:43

Ciekawy artykuł.

Odpowiedz
Beata 25/07/2020 - 23:04

Króla to chyba raczej tam nie chowali?

Odpowiedz

Zostaw komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę witrynę.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej