Wioska nad urwiskiem, Siurana!

Dla tych, którzy lubią spacery na łonie natury, proponuję wybrać się w okolice Tarragony – do miejscowości Siurana, gdzie mieszka zaledwie 21 osób. Spacerując po wiosce, należy jednak zachować ostrożność (tym bardziej jeśli wcześniej, skorzystaliście z degustacji wina), gdyż leży ona nad urwiskiem, skąd rozpościerają się zapierające dech w piersiach widoki.

 

800px-Ciurana

 

 

Wśród miejsc, które można zwiedzać, znajduje się bardzo stary kościół Santa Maria, zbudowany na przełomie XII i XIII wieku, w czasie, gdy przybył na te ziemie król Berenguera IV razem ze swoimi wojskami. Siurana była wówczas ważnym punktem obronnym granic z Maurami, dlatego można tu również zobaczyć ruiny zamku z IX wieku, z okresu, gdy ziemie te zajmowali Maurowie, a który od XIII wieku służył m.in jako więzienie dla arystokratów. W weekendy można skorzystać z wycieczek z przewodnikiem, również w wydaniu teatralnym.

El Salto de la Reina lub Urwisko Królowej to przepaść, której nazwa wiąże się z legendą o arabskiej księżniczce Abdelazia, mieszkającej tu dawno temu. Na wieść o zbliżających się wojskach Chrześcijan, wolała rzucić się na swym rumaku w przepaść niż wpaść w ich ręce.

Siurana to taka oaza spokoju, gdzie nocą doskonale widoczne są gwiazdy, a za dnia nie przeszkadza zgiełk ulicznego ruchu. To idealne miejsce, aby się wyciszyć i wybrać na trek w pobliskich górach, uprawiać wspinaczkę na trasach które zasłynęły już na całym świecie lub wybrać się na spływ kajakowy po pobliskich jeziorach czy wypożyczyć rower i pojeździć po pobliskich górskich szlakach. Aby skorzystać z niektórych atrakcji, niezbędne jest przemieszczenie się do oddalonego o 8 km miasteczka Cornudella de Montstant, dlatego najlepszą opcją jest wypożyczenie w Barcelonie samochodu, aby można było swobodnie się przemieszczać.

 

 

Źródła i więcej informacji o Siuranie i okolicach:

https://www.turismesiurana.org/en

Zdjęcia: Nowak Ewa

oraz Jose Porras, Elemaki za zgodą i pośrednictwem https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ciurana.jpg