Strona główna Aktywny Wypoczynek Áger: Gwiazdy, wspinaczka i kąpiel w jeziorze

Áger: Gwiazdy, wspinaczka i kąpiel w jeziorze

przez Ewa Nowak

Áger– Gwiezdne centrum w górach

Zalecany dojazd: samochodem
Odległość od Barcelony 180 km

Áger to niewielka średniowieczna wioska, która zaczęła rozrastać się od momentu budowy kolegiaty San Pedro de Ager w XIw. Jednak znaleźć tu można o wiele starsze pozostałości ludzkiej bytności, nawet z czasów rzymskich. Polecam spacer po tym uroczym średniowiecznym miasteczku.
Jednak nie dla miasteczka przyjeżdżają tutaj licznie turyści, a dla kilku innych atrakcji.

Niebo nocą


Hiszpania oferuje doskonałe warunki atmosferyczne do obserwacji, a Sierra de Montsec i dolina Áger to jeden z najlepszych punktów w Europie do obserwacji nocnego nieba. Koniecznie wybierzcie się tu w połowie sierpnia (11-13) na spektakl deszczu spadających gwiazd. To wtedy Ziemia przedziera się przez chmurę drobin materii pozostawionych przez kometę Swift-Tuttle. Tu zjawisko to znane jest pod nazwą Łez św. Wawrzyńca, ponieważ 10 sierpnia to dzień. W regionie Áger znajduje się również Park Astronomiczny, gdzie można wybrać się do planetarium, obserwować niebo oraz zapoznać się z różnymi instrumentami astronomicznymi.

https://www.parcastronomic.cat/visita-nocturna?lang=es

Kemping w Ager ma do dyspozycji Gwiezdny Hotel specjalnie przystosowany, by móc wygodnie ustawić sprzęt do obserwacji nieba, jeśli oczywiście taki posiadacie. Info poniżej.

6
Zdjęcie księżyca zrobione z kempingu w Ager

Spacerując nad przepaścią

Dolina Mont Rebei urzeknie was zapierającymi dech w piersi krajobrazami. Trasa prowadzi nad przepaścią, dlatego może nie być wskazana dla osób z lękiem wysokości. Turkusowa woda jeziora cieszy wzrok w czasie całego spaceru. Najlepiej wybrać się tam w tygodniu, bo w weekendy czasem przypomina…Las Ramblas z Barcelony. Miejsce to jest bardzo popularne, a wspaniałe widoki przyciągając licznie turystów. Na temat tego spaceru poczytajcie w oddzielnym wpisie poniżej:

Jezioro

Jeśli zamiast kempingowego basenu wolicie kąpiel przy lesie, to wybierzcie się nad jezioro Camarasa. Dostęp do niego macie ze stacji kolejowej Ager. Łatwo rozpoznacie, że jesteście na miejscu, bo przed stacją stoją stare, pomalowane na kolorowo wagony kolejowe. Po drugiej stronie ulicy lasem dojdziecie do jednego z kilku miejsc z dobrym dostępem do wody.

1 e1594721291611

Kempingi

W okolicy są co najmniej dwa kempingi, które oferują stancję zarówno w domkach kempingowych, jak i w namiotach. Jeden z nich, ma dodatkowo do dyspozycji turystów Gwiezdy Hotel, specjalne domki kempingowe przystosowane do obserwacji nieba, warto zabrać ze sobą teleskop. To jednak najdroższa opcja.

http://www.campingsusen.com/ca/camping

2 scaled 1

Paralotnie – volando voy, volando vengo

Áger to również ulubione miejsce dla tych, którzy lubią wznosić się ku niebu, dosłownie. Widok paralotni szybujących po niebie to tutaj norma. W pobliżu jednego z kempingów znajduje się pole wykorzystywane jako lądowisko dla paralotniarzy. Na miejscu można wykupić zwykły lot lub zapisać się na kurs. Latać można cały rok! Loty dla początkujących trwają około pół godziny, ale warto dodać, że rekord lotu dla tych obeznanych w temacie, wynosi ponad 24 godziny! Tyle o rekordach, bo doświadczeni, profesjonalni lotniarze wznoszą się w powietrzu między 2 a 6 godzin.

Jeśli chcecie przeżyć odlot zajrzyjcie pod ten link https://ager-parapent.com/en/home/

Wspinaczka


W okolicach znajdziecie też wiele szlaków wspiaczkowych dla wszystkich poziomów. Więcej info: https://www.escalibur.eu/en/climbing/ager/676

13

[flagallery gid=62]

Zwiedzanie Barcelony w kameralnym gronie. Do wyboru różne trasy.

Zajrzyj w poniższy link lub do zakładki WYCIECZKI:

https://happy-barcelona.pl/tour/szalenstwa-modernizmu/

źródła własne oraz:

https://www.escapadarural.com/blog/el-pedraforca-la-montana-magica-de-barcelona

Fotki: własne oraz Jose Castillo y Manel Peloche

Powiązane artykuły

Zostaw komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę witrynę.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej