Montserrat, mityczna góra pod Barceloną.
Jak głosi legenda, aniołowie pocięli górę Montserrat złotymi piłami, żeby przygotować dom dla Czarnej Madonny. Figurka La Moreneta, pieszczotliwie nazywana Czarnulką w sanktuarium na wzniesieniu Montserrat, to cel wielu pielgrzymek.
Monumentalna góra stała się inspiracją nie tylko dla Gaudiego. Wielu osobom oryginalne, ogromne formacje kojarzą się z wymyślnymi postaciami, a niektóre z nich otrzymały nawet wyszukane ksywki.
Jeśli jeszcze nie mieliście okazji pojechać na górę Montserrat, to powiem wam, że kiedy się do niej zbliżamy robi ona niesamowite wrażenie. Poszarpane szczyty pnące się do góry przypominają gigantyczną piłę i sprawiają wrażenie jakby były wyciągnięte z krainy fantazji, nieprawdziwe. Lokalni mieszańcy nazywaja je agujas co w języku kastylijskim znaczy igły. Tylko wypatrywać bohaterów z Hobbita czy Gry o Tron.
Słoń przygląda się Mumii
Mumia. Ta iglica zajmuje ważne miejsce w historii wspinaczki. Była jednym z pierwszych miejsc wspinaczkowych w swoich czasach i ma dwie trasy zaliczane do klasyków.
W jej pobliżu, po prawej stronie znajduje się niższa formacja, Mała Mumia.

Jedna z najsłynniejszych iglic to Caval Bernat. Ma ponad 1100 metrów wysokości. Falliczny kształt skały zawsze wzbudzał zainteresowanie i uśmieszek na wielu twarzach. Cavall pochodzi od słowa carall które w języku potocznym, carall/carajo, oznacza… penisa 😀
Jednak dyplomatyczna wersja pochodzenia nazwy tej formacji, wiążę się z legendą o drwalu Bernacie i koniu, którego to dostał on od Diabła. Cavall po katalońsku znaczy koń. Po 10 latach diabeł upomniał się o zwrot konia, ale przegoniła go Najświętsza Dziewica do której żarliwie zaczęła modlić się szanowna małżonka drwala. Nastała światłość. Diabeł tak się wystraszył, że zniknął wraz z koniem, a w miejscu zdarzenia pojawiła się wskazująca niebo skała Cavall Bernat.

Najsłynniejsza szpila na górze Montserrat stała się tez inspiracją dla Gaudiego. Jej kształty znajdziecie na fasadzie Bożego Narodzenia. Wiara zajmowała ważne miejsce w życiu architekta, które powierzył opiece Matce Boskiej. Na pamiątkę Czarnej Madonny w sanktuarium na górze Montserrat, Gaudí postanowił umieścić charakterystyczną iglicę na Sagrada Familia.

Góra Montserrat leży jakieś 60 km od Barcelony. Przyciąga do siebie nie tylko słynne sanktuarium z Czarną Madonną, ale też wiele szlaków trekkingowch, które są idealne na dłuższy spacer wśród wzbijających się ku niebu szpil. Po drodze traficie na wielu wspinaczy, kilku grotołazów i uwaga… na dzikie kozy. To naprawdę fascynujące jak zwinnie kozice poruszają się po niemal pionowych ścianach! Trzeba być ostrożnym, żeby nie dostać w głowę strąconym przez nie kamieniem.

Inne ciekawe formacje to La Cadireta (w tłumaczeniu na polski Krzesełko), a jednocześnie jedna z najtrudniejszych tras wspinaczkowych na Montserrat. Jeśli już komuś uda się wspiąć, to przynajmniej będzie miał na czym usiąść żeby nieco odsapnąć.

La Roca Foradada oznacza podziurawioną skałę.
To formacja o trójkątnym kształcie, mniej typowa dla góry Montserrat.
W 2013 zobaczyło ją ponad 14 milionów ludzi, dzięki wyczynowi Aleksandra Polli, sportowca specjalizujacego się w ekstremalnych skokach z dużej wyskości, do których przystępował w specjalnym kombinezopnie, tzw. wingsuit. W 2013 roku przeleciał przez otwór w skale Montserrat z prędkością 250 km na godzinę. Niestety kilka lat później zginął w wypadku podczas innego ekstremalnego lotu.
Obejrzyj przelot przez dziurę w skale Montserrat
Rozświetlona góra Montserrat
Z okazji drugiej rocznicy Referendum w Katalonii dotyczącego odłączenia się tego regionu od Hiszpanii (1.10.2017), góra Montserrat rozbłysnęła tysiącem świateł. Światła rozjaśniały 131 iglic przez 12 godzin. W ten sposób uhonorowano 131 prezydentów Katalonii i domagano wolności Katalonii. Ponad 500 wspinaczy spdziło noc na iglicach, aby upewniśc się by światła nie zgasły. Zobacz opisujące to wydarzenie video poniżej.

Obejrzyj Światła na Montserrat
Matka natura to najzdolniejsza artystka.
Góra Montserrat zbudowana jest ze skały wapiennej. Charakterystyczne iglice powstały z fragmentów skał i kamieni. Zostały one przetransportowane w zamierzchłych czasach rzekami do morza, które 35 milionów lat temu zajmowało centralną część Katalonii! Z mieszanki otoczaków (minerały i skały wygładzone w czasie transportu przez wodę), iłów i piasków, powstał ogromny stożek o miąższu sięgającym ponad 1000m. Materiały te scementowały się w zlepieńce, bardzo wyraźnie widoczne podczas spaceru między górami Montserrat.
Jakieś 23 miliony lat temu na skutek pęknięć skorupy ziemskiej, utworzyły się wokół Montserrat zapadliska tektoniczne. Wspomniany stożek znalazł się wysoko nad otaczającym go terenem. Reszta to już sprawka erozji skał w wyniku deszczu i wiatru, która pozostawiła ten spektakularny krajobraz.

Dziś możemy podziwiać cudne formacje, które na pewno warto zobaczyć z bliska. Z Montserrat wiąże się wiele innych legend i teorii. Od dziwnego magnetyzmu, który ciągnie ludzi do góry, poprzez jedną z czakr ziemi przed bazyliką Czarnej Madonny, aż po regularne odwiedziny gości spoza naszego globu.
NA GÓRZE MONTSERRAT, A RACZEJ W JEJ WNĘTRZU, ZNAJDUJE SIĘ TEŻ JEDNA Z PIĘKNIEJSZYCH JASKIŃ W KATALONII. OBEJRZYJ ZDJĘCIA WE WPISIE PONIŻEJ 😀

źródła własne oraz:
https://ichn2.iec.cat/Bages//geologia/Imatges%20Grans/c1r.htm
https://viajes.nationalgeographic.com.es/a/montserrat-para-principiantes_14121/5#slide-4
4 komentarze
Bylam widzialam, magiczne miejsce. Pozdrawiam Ewcia
Bylam widzialam, magiczne miejsce. Pozdrawiam Ewcia
Cudowna góra😍😍😍😍. Efekty są niesamowite jak się podjeżdża w górę lub wchodzi. Polecam
Cudowna góra😍😍😍😍. Efekty są niesamowite jak się podjeżdża w górę lub wchodzi. Polecam