Mistrz, którego (prawie) nikt nie rozpoznaje!
Ty, pewnie też nie kojarzysz tego pana, ale zapewniam, że jeśli odwiedziłaś/eś Sagrada Familia, to usłyszałaś/eś o nim w audioprzewoniku.
Choć od wielu lat regularnie bywam w okolicy Sagrada Família i przechadzam się tymi samymi uliczkami, jeszcze nigdy nie miałam szczęścia Go spotkać.
Kilka dni temu, zupełnie niespodziewanie, zobaczyłam go wchodzącego do pobliskiej Mercadony, tuż przy bazylice. Siedziałyśmy z koleżanką na tarasie, czekając na pyszny sernik czekoladowy. Pan artysta przemknął obok, coś mi mignęło, jakieś skojarzenie. Szybko sięgnęłam po telefon, sprawdziłam w Google czy to na pewno ON i krzyknęłam do koleżanki: „Ania, to Etsuro Sotoo!” A Ania, która nie jest przewodniczką, patrzy na mnie zdziwiona i pyta: „Kto???
Etsuro Sotoo – rzeźbiarz, który swoją sztuką i oddaniem współtworzy historię Sagrada Familia.
Serce mocniej zabiło, bo wiedziałam, że właśnie mija mnie ktoś naprawdę wyjątkowy. Zebrałam się na odwagę i grzecznie go zaczepiłam. Mimo pośpiechu, zatrzymał się na chwilę, uśmiechnął uprzejmie i wymieniliśmy kilka słów. Był niezwykle kulturalny, ciepły i serdeczny.
Choć w czasie wizyty w Sagrada Familia, sporo mówi się o jego pracy, wiele osób nie kojarzy jego twarzy. Tym bardziej było mu miło, że został rozpoznany na ulicy. To skromny człowiek, który codziennie mija setki turystów, nieświadomych, że obok nich przechodzi jedna z najważniejszych postaci związanych z najsłynniejszym projektem Antonio Gaudiego.
W sumie… sam Gaudí za życia też raczej nie był rozpoznawany przez większość ludzi, którzy mijali go na ulicy. Gdy w 1926 roku wpadł pod tramwaj, nikt nie zorientował się, że nieprzytomny człowiek leżący na ulicy, to wielki architekt. Uznano go za bezdomnego i zabrano do szpitala dla ubogich. Takie to były czasy – bez mediów społecznościowych, bez selfie, bez tysięcy zdjęć krążących po sieci. Nawet największe postacie epoki mogły przejść całkiem niezauważone.
Garść Ciekawostek:
-
Etsuro Sotoo zaczął od „obróbki kamienia”, co nie było typowe dla rzeźbiarzy w Hiszpanii, ale w Japonii – kraju z którego pochodzi, rzeźbiarze robią wszystko: projektują, dłutują, kują.
- Nawrócił się na katolicyzm z buddyzmu – duchowość związana z Sagradą Família głęboko go poruszyła.
-
Inspiruje się naturą, podobnie jak Gaudí. Zaprojektował drzwi ozdobione liśćmi i owadami – można tam znaleźć modliszki, biedronki czy ślimaki.
-
Otrzymał międzynarodowe uznanie, w tym prestiżową Nagrodę Ratzingera w 2024 roku, przyznawaną przez Watykan za zasługi dla kultury.
-
Reklama Nescafé – wystąpił w reklamie Nescafé skierowanej do japońskich odbiorców, gdzie ukazano go jako artystę oddającego hołd Gaudíemu. Spot miał na celu zwiększenie jego rozpoznawalności w Japonii i promowanie pracy nad Sagrada Família.
Obejrzyj reklamę poniżej:
Podstawowe Informacje o artyście:
Etsuro Sotoo, japoński artysta i buddysta, trafił do Barcelony w 1978 roku. Spacerując po mieście, natknął się na monumentalną bazylikę Sagrada Família. Zachwycony jej pięknem, poprosił o możliwość pracy przy budowie jako kamieniarz. Lekko nie było, bo początkowo mu odmówiono.
W Hiszpanii rzeźbiarz to rzeźbiarz, a kamieniarz to kamieniarz – każdy ma swoje zadania. Ale Sotoo był z Japonii, tam artysta sam robi wszystko od podstaw, od pomysłu po ostatni detal dłutem. Sotoo nie odpuścił. Wyciągnął swoje szkice, projekty, pokazał, co potrafi i … dostał zielona światło. Tak zaczęła się jego wieloletnia historia z Sagradą. Dziś, jest głównym rzeźbiarzem bazyliki.
Zafascynowany duchowym przesłaniem Gaudíego, w 1991 roku nawrócił się z buddyzmu na katolicyzm. Jak sam mówi: „Poznałem Sagrada Família, która zaprowadziła mnie do Gaudíego, a Gaudí poprowadził mnie dalej”. Przez trzy dekady swojego życia poświęcił się kontynuacji wizji mistrza, mimo że wiele oryginalnych planów spłonęło w czasie wojny domowej. Często polega na intuicji i „opatrzności” – jak wtedy, gdy znalazł fragment modelu przypominający zboże i na tej podstawie zaprojektował pinakiel z kłosami i hostią.
Etsuro Sotoo, choć nie uważa się za reinkarnację Gaudíego, to niektórzy żartują, że mógłby nią być. Jego prace, pełne symboliki i harmonii z naturą, pokazują, jak głęboko rozumie twórczość mistrza.
Jeśli chcesz poznać bliżej artystę zajrzyj na jego oficjalną stronę:
https://www.etsurosotoo.com/en

Etsuro Sotoo
Tekst opublikowany w kwietniu 2025r.