Strona główna Ciekawostki Magiczny czy niemagiczny? – Sekrety Sagrada Familia cz. 1

Magiczny czy niemagiczny? – Sekrety Sagrada Familia cz. 1

przez Ewa Nowak

Magiczny czy niemagiczny?

Odkrywamy sekrety słynnego kościoła, w cyklu artykułów o ciekawostkach Sagrada Familia. Zapraszam na część pierwszą!

Jedną z rzeczy która wzbudza zaciekawienie wśród turystów jest zbiór liczb umieszczony na tablicy Fasady Męki Pańskiej, a dokładniej obok dwóch rzeźb reprezentujących Pocałunek Judasza. Jest to tzw. Magiczny Kwadrat.

Na czym polega cała zabawa? 

Jakkolwiek nie podsumuje się liczb, w pionie, poziomie czy po przekątnej, zawsze wyjdzie ten sam wynik.

Magiczne Kwadraty mogą być różne, mogą mieć przykładowo 3 kolumny i 3 wiersze lub jak ten na Sagrada Familia, 4 kolumny i 4 wiersze. Zgodnie z zasadą, kwadrat 3×3 powinien zawierać liczby od 1 do 9, a kwadrat 4×4 liczby od 1 do 16 i… żadna z nich nie powinna się powtarzać. No właśnie, a jednak okazuje się, że autor kwadratu z Sagrada Familia niedokładnie przestrzegał tych zasad…

 

5 1

kwadrat na Sagradzie ma cztery wiersze i cztery kolumny

 

Magiczne kwadraty znane były już w III w.p.n.e w Starożytnych Chinach, gdzie służyły jako swoisty talizman mający łagodzić gniew bogów. W IX wieku naszej ery znane były również Arabom. W Europie – za sprawą Mascopulosa zagościły na początku XV wieku.

 

6

 

Najbardziej znanym jest ten z ryciny Alberta Durera zatytułowanej Melancholia I, którym to właśnie zainspirował się Josep Maria Subirachs, autor rzeźb na Fasadzie Męki Pańskiej. No właśnie, bo kwadrat jest Subirachsa, a nie Gaudiego.

Trzeba tu dodać, że Subirachs zrobił pewien myk, a mianowicie usunął z kwadratu liczby 12 i 16 aby uzyskać liczbę, która go interesowała: 33. Nie spełnił też warunku wg którego żadna z liczb nie powinna się powtarzać.

Pomimo tego, kwadrat ten jest jednym z najbardziej intrygujących turystów symboli bazyliki. Jeśli chcecie policzyć wszystkie możliwe kombinacje, to proponuję przysiąść w pobliskim parku, bo może wam to chwilę zająć, gdyż jest ich aż 310!  Myślę, że jednymi z ciekawszych kombinacji są te w formie krzyża:

3 i 4

 

A tutaj inne przykładowe kombinacje:

 

1a

 

A dlaczego właśnie 33?

To liczba symboliczna, bazująca na chrześcijańskim znaczeniu trójki, która odnosi się do Świętej Trójcy. Tak na marginesie, ten symbol możecie zobaczyć po drugiej stronie kościoła, na fasadzie Bożego Narodzenia, dokładnie na drzewie Cyprys, na którym Gaudí umieścił dwa krzyże i gołębia. Złoty x jest symbolem Boga Ojca, Czerwony krzyż to symbol Syna Bożego, a stojący nad nimi gołąb z rozpostartymi skrzydłami reprezentuje Ducha Świętego.

Liczba 33 ma w chrześcijaństwie jeszcze jedno, niezwykle ważne znaczenie. To przypuszczalny wiek śmierci Jezusa. Przypuszczalny, bo nie wszyscy historycy zgadzają się w tej kwestii. Udało mi się jednak dokopać do ciekawego artykułu na temat tego na jakiej podstawie obliczono wiek śmierci Jezusa na 33 lata. Możesz go przeczytać tutaj:

https://deon.pl/wiara/duchowosc/7-wskazowek-ktore-mowia-nam-kiedy-dokladnie-umarl-jezus,434525

Numer 33 wreszcie, to w masońskiej symbolice najwyższy stopień. Jak wiadomo o przynależność do masonerii niejednokrotnie podejrzewany był Gaudí.

A może zwróciliście uwagę na to, że Magiczny Kwadrat znaleźć można w jeszcze jednym miejscu? No tak, do tego trzeba już bacznego oka 😉 Miniaturkę kwadratu znajdziecie na drzwiach bazyliki w pobliżu napisu JEZUS.

jesus33sagrada familia 230x300 1

Na koniec jeszcze jedna ciekawostka magicznego kwadratu.

Poncjusz Piłat kazał umieścić nad krucyfiksem Jezusa napis INRI.

INRI

Napis ten Subirachs ukrył w liczbach na swoim kwadracie, na którym są tylko dwie powtarzające się liczby 10 i 14 dające w sumie 48.

Ten sam wynik daje nam suma liter w słowie INRI zgodnie z alfabetem łacinskim 9 + 13 + 17 + 9 = 48. Trochę to zaplątne ale tak właśnie idea przyświecała artyście.

A B C D E F G H I/J K
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
L M N O P Q R S T U/V
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20

 

A co oznacza INRI?

„Iesus Nasarenus Rex Iudeorum” – „Jezus Nazarejczyk, Król Żydowski”.

Ponieważ miejsce, gdzie ukrzyżowano Jezusa, było blisko miasta, napis ten czytało wielu Żydów. Napis zapisywano w języku hebrajskim, łacińskim i greckim.

Jeśli patrząc na bazylikę, uniesiecie głowę nieco do góry, ten sam napis zobaczycie nad kolumnami kojarzącymi się z żebrami.

20200502 092025 Medium

Magiczny czy niemagiczny?

Myślę, że do typowego magicznego kwadratu trochę mu brakuje  😉 ale magia i urok kwadratu Subirachsa polega na tym, że pomimo tak wielkiej ilości istniejących dziś magicznych kwadratów, on sobie wymyślił swój własny i tak, żeby pasował do symboliki jaką sobie obmyślił. Jego kwadrat sumuje 33, a dodatkowo zawiera w sobie ukryty w liczbach napis INRI. A wy jak uważacie? Podzielcie się swoją opinią w komentarzach 🙂

20200502 0918142 Medium

 

Na fasadach Sagrada Familia znajduje się cały szereg innych ciekawostek. Nie są tam opisane historie z życia Gaudiego czy Subirachsa, które miały ścisły związek z powstaniem kościoła, a o których książkowe przewodniki milczą…

O tych i innych fascynujących historiach opowiem wam na pieszych wycieczkach po Barcelonie. Dołącz do mnie na spacer po przeszłości miasta, który nie będzie nudnym wykładem z historii, a fascynującą opowieścią o niezwykłym mieście. Informacje o wycieczce oraz opinie turystów znajdziesz w linku poniżej.

Pozdrawiam, Ewa

https://happy-barcelona.pl/tour/parthenon-temple/

Źródła:

https://www.zbawienie.com/symbolizm.htm

https://www.zabawyzarchimedesem.pl/matematyka-jest-piekna/kwadrat-magiczny-czyli-matemagia-akcji/

https://elpais.com/cultura/2016/03/24/actualidad/1458814917_248555.html

https://blog.sagradafamilia.org/es/divulgacion/cuadrado-magico-fachada-pasion-todas-las-claves-para-entenderlo/

Descubrimos el secreto del cuadro mágico de la Sagrada Familia

oraz własne www.happy-barcelona.pl

Powiązane artykuły

Zostaw komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę witrynę.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej