Jeszcze na początku marca 2020 roku nikt się nie spodziewał, że świat weźmie sobie wolne! W Barcelonie jak zwykle tłoczno było od turystów, a słoneczna pogoda sprawiała, że wszyscy chętnie wychodzili na ulice. Otwarte kawiarnie, zatłoczone metro, ruch na drogach, turyści przemierzający Barcelonę wzdłuż i wszerz i jak zawsze, sporo zainteresowanych przed Sagrada Familia. Ot, dzień jak codzień…
Środa, 11 marca 2020 – jeszcze oprowadzam turystów. Tego dnia nieśmiało podejrzewałam, iż sytuacja może się pogorszyć, ale razem z moimi turystami nie braliśmy tego tak do końca na serio… aż do następnego dnia.
Coraz więcej komunikatów w wiadomościach, coraz to nowe informacje z kraju i z Włoch, bardzo dynamicznie zmieniająca się sytuacja, którą pewnie sami widzieliście zmusza mnie do odwołania kolejnej wycieczki mającej odbyć się, trafił jak trafił, w piątek 13! No ale piątek 13 w Hiszpanii się nie liczy, taka ciekawostka – tutaj oficjalny pechowy dzień wypada na… wtorek 13.
Moje turystki ze środy z trudem wydostały się z Hiszpanii w sobotę, do tego zmuszone były przejść 2 tygodniową kwarantannę. Nikt się tego nie spodziewał, jestem przekonana, że będą o nas pisać w podręcznikach historii!
Kiedy zamknięto będącą symbolem Barcelony bazylikę Sagrada Familia, budowaną tak mozolnie, z trudem i wbrew różnym przeszkodom wciągu ostatnich ponad 130 lat, na serio zawiało grozą. Ostatnie zamknięcie Sagrady miało miejsce w czasie Wojny Domowej, a w tym roku zamknął ją… COVID -19. W połowie marca 2020 r. wprowadzono stan alarmowy. Prace nad Sagrada Familia zostały wstrzymane, aby nie dopuścić do rozprzestrzeniania się wirusa.
Obecnie, reaktywacja prac nad bazyliką oraz to, kiedy ponownie będzie otwarta dla odwiedzających jest wielką niewiadomą. Planowane zakończenie budowy na setną rocznicę śmierci Gaudiego, rok 2026, zostanie z całą pewnością opóźnione. Wstrzymano ponadto prace na placach budowy w Galera i w Les Borques Blanes, pierwszych miejscach, do których trafiają wszystkie sprowadzane do budowy kamienie.
A skąd bierze się materiał budowlany na Sagrada Familia?
Warto przypomnieć, że w początkach budowy kościoła kamień pochodził z góry Montuijc oraz 7 innych kamieniołomów w regionie, jednak po zamknięciu tego na Montuijc, koniecznością okazało się sprowadzanie odpowiednich pod względem tekstury i koloru kamiennych bloków z całego świata.
Dotychczas użyto 70 rodzajów kamienia z 40 kamieniołomów. Wszystkie bloki trafiają najpierw do warsztatów w Les Borgues Blanques, gdzie są przycinane i poddawane kontroli jakości. Następnie z kamieni pozyskuje się cylindryczne próbki, które potem analizowane są pod kątem wytrzymałości. Właściwości kamienia decydują tym, do jakiej części konstrukcji powien być użyty i ostatecznie definiowane jest jego miejsce w bazylice. Następnie poszczególne bloki wysyłane są do zakładów przemysłowych, gdzie nadawany im jest odpowiedni kształt i rozmiar. Galera, czyli miejsce wstępnego montażu, to kolejny przystanek na drodze elementów budowlanych do Sagrada Familia.
Prace nad budową finansowane są i wedle życzenia pomysłodawców, z datków, a w tej chwili głównie z pieniędzy za bilety wstępu, a ponieważ bazylika cieszy się ogromną popularnością przez ostatnie lata fundusze nieustannie się powiekszały. W zeszłym roku kościół odwiedziło aż cztery miliony osób! Wpływ Covid-19 na sektor turystyczny będzie miał duże znaczenie przy wyznaczeniu nowej daty ukończenia budowy.
Tak czy owak, możliwość zwiedzania kościoła bedzie stopniowana, a pracownicy budowlani bedą pracować rotacyjnie, respektując normy bezpieczeństwa.
Miejmy nadzieję, ze poślizg nie bedzie zbyt duży… ale z drugiej strony, nieukończona Sagrada Familia ma swój ogromny urok. Nie ma przecież na świecie drugiego takiego kościoła którego budowa rozpoczęta w XIXw, ukończona zostanie w XXIw.
Jeśli chcesz poznać kilka, mniej oczywistych ciekawostek o Sagrada Familia, zajrzyj na link poniżej lub zapisz się na mój newsletter! 😀
Barcelona, 24 Maj 2020r
Powiązane linki:
źródła i zdjęcia własne oraz:
https://www.metropoliabierta.com/distritos/eixample/coronavirus-cambia-calendario-sagrada-familia_26254_102.html
https://blog.sagradafamilia.org/es/divulgacion/borges-blanques-kilometro-cero-sagrada-familia/
https://blog.sagradafamilia.org/es/divulgacion/un-dia-en-la-obra/