Strona główna Ciekawostki Półnagi „Krasnal” w Szopce Betlejemskiej!

Półnagi „Krasnal” w Szopce Betlejemskiej!

Śmieszne tradycje Katalonii

przez Ewa Nowak

Półnagi „Krasnal” w Szopce Betlejemskiej!

Katalonia pełna jest oryginalnych ciekawostek, które są w stanie zaskoczyć każdego.

Wielu turystów bawi szczególnie pewna mała figurka, którą zobaczyć można w sprzedaży w różnych punktach miasta. Ta tradycyjna, to mały ludzik, kojarzący się przez swoją czerwoną czapkę z krasnalem, z odsłoniętymi pośladkami i robiący kupę. O co chodzi?

Ta postać w przykucniętej pozie, nazywa sie Caganer (z hiszp  cagar – srać ) i ma związek ze Świętami Bożego Narodzenia. Dla nas Polaków ciężko sobie wyobrazić gdzie w czasie Świąt Katalończycy umieszczają figurkę. Nie, ani na stole świątecznym, też nie pod choinką, ani w toalecie.  Figurkę tradycyjnie wkłada się do… szopki betlejemskiej gdzie załatwia swoje „potrzeby”.

Caganer nie pojawia się wyłącznie w szopkach, ale również w innych formach, np na tzw. azulejos kafelkach zdobiących katalońskie cechy rzemieślnicze (już od XVI wieku). Podejrzewa się że tradycja umieszczania go w szopkach betlejemskich pojawiła się w epoce baroku gdy kładziono przesadny nacisk na realizm.

Jak mówi jedna z teorii Caganer, w wersji tradycyjnej przedstawiający katalońskiego chłopa, wypróżnia się, bo w ten sposób urzyźnia ziemię. Symbolizuje więc urodzaj ziemi, powodzenie i szczęście w nadchodzącym roku. Z czasem Caganer się unowocześnił i zaczął przypominać znane postaci z całego świata od Freddiego Mercury po Dalego. Ostatnio do szerokiego wachlarza najsławniejszych, dołączył też Caganer Lewandowski.

Warto dodać że tradycja umieszczania tej „kontrowersyjnej postaci” w szopce jest w pełni uznawan przez kościół katolicki, a jedną z ciekawszych postaci która można spotkać to… Czarna Madonna tzw Moreneta, załatwiające swoje potrzeby … w kolorze złotym. Jeśli już uda wam się znaleźć taka figurkę to chyba trochę profilaktycznie, umieszczona jest dyskretnie gdzieś z tyłu półki…

Chcecie zrobić komuś naprawdę oryginalny prezent z Katalonii?

Zamówcie Caganera na zlecenie! O chodzi?

W Barcelonie można kupić caganera w kilku miejscach, można też zamówić figurkę nie tylko z podobizną słwanych ale także każdej dowolnej osoby, przyjaciela, babci czy psa! Wystarczy dostarczyć fotkę i uzbroić się w nieco cierpliwości.

Dla zainteresowanych wrzucam linki do oficjalnej strony 😀

https://www.caganer.com/en/?controllerUri=index

źrodła: https://www.amicsdelcaganer.cat/castella/figura/figuracaganer.htm

Powiązane artykuły

Zostaw komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę witrynę.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej