Strona główna Metro, Busy, Lotnisko, Dojazdy Jak działają bilety komunikacji miejskiej w Barcelonie? Mapka metra

Jak działają bilety komunikacji miejskiej w Barcelonie? Mapka metra

Sprawdź jak sprawnie poruszać się po Barcelonie

przez Ewa Nowak

Jak działają bilety komunikacji miejskiej w Barcelonie? Mapka metra

 

MAPKA METRA BARCELONY:

mapka Metra Barcelony

Praktyczne informacje:

Bilety można kupić z automatów znajdujących się na stacjach metra.
Automat przyjmuje monety oraz banknoty o nominałach 5 €, 10 € oraz 20€.
Można płacić kartą kredytową jednak czasami karty są odrzucane.

Polecam starać się nie wyciągać portfela w miejscach publicznych i raczej dyskretnie wyciągać pieniądze z portfela, ze względu na bardzo dużą liczbe kieszonkowców. Bilet na komunikacje miejską polecam trzymać w jakiejś bocznej kieszonce, żeby nie było potrzeby częstego wyciągania portefla.

Bilety na komunikację miejską w Katalonii obowiązują na różne strefy. Strefa Pierwsza to miasto Barcelona oraz najbliższe okoliczne miejscowości.

Bilet jest ważny na czas 1 godziny 15 minut.

W tym czasie zgodnie z rysunkiem na bilecie, można przesiadać się na różne linie metra, a także na autobus, ferrocaril, tramwaj do określonej zony w tym pociag na lotnisko

UWAGA. Od 1 stycznia 2020 roku zmieniają się ceny i rodzaje biletów na komunikację miejską. Największą zmianą jest to, że dotychczasowy bilet T-10 z którego korzystać mogło kilka osób zostaje wycofany z obiegu. W zamian pojawiają się nowe bilety typu T-Casual, T- Usual (jednoosobowe) oraz inne.

Jak działają bilety komunikacji miejskiej w Barcelonie?

Bilet jest jednoosobowy. To znaczy, że 10 przejazdów skasować musi ta sama osoba. Cena to 11,35 eu. Termin ważności 1 rok od chwili skasowania.

Załóżmy, że chcesz dostać się na górę Montuijc na bilecie T-Casual czy T- Family i  że mieszkasz w pobliżu przystanku tramwajowego Pere  IV, który znajduje się w okolicy domu towarowego i metra Glories. 

Aby dotrzec do góry Montujic musisz skorzystać z tramwaju, metra oraz autobusu.

Wsiadasz sobie do TRAMWAJU aby dojechać do najbliższej stacji metra. Przepuszczasz przez czytnik bilet T-Casual. Na bilecie zostanie odbity 1 przejazd – ponieważ bilet ten ma 10 przejazdów, pozostało ci nadal 9 do wykorzystania.

Wysiadasz z tramwaju i kierujesz się do METRA. Ponownie przepuszczasz ten sam bilet przez czytnik w metrze. Bilet na ten sam przejazd jest ważny przez 1,15min w związku z tym, że w czasie tym wliczona jest zmiana środka transportu i nie upłynęła jeszcze 1,15 minut, nadal jedziesz na pierwszym skasowanym przejeździe w tramwaju i nadal pozostaje ci 9 do wykorzystania. Pamiętaj, że pomimo, że liczy się to jako ten sam przejazd, bilet należy zawsze przepuścić przez czytnik. Na czytnikach z kolei, wyświetla się liczba pozostałych przejazdów.

AUTOBUS. Dojeżdżasz sobie metrem aż do pl España. Nie masz ochoty na spacer pod górę, więc wsiadasz w jeden z autobusów jadący na górę Montuijc. Ponownie kasujesz ten sam bilet T-Casual, a ponieważ nie upłynęła jeszcze 1,15min, tylko może 50min, a w czasie tym wliczona jest zmiana środka transportu NADAL jedziesz na tym samym skasowaniu. I nadal pozostaje ci do wykorzystania 9 przejazdów!

Po upływie 1,15 min i jeśli zmienisz środek transportu na inny, np na pociąg, bilet zostanie skasowany jako KOLEJNY przejazd, ponieważ nie zmieściłeś się w określonym czasie.

Jak działają bilety komunikacji miejskiej w Barcelonie? CO JESZCZE WARTO WIEDZIEĆ:

W wyznaczonym czasie, na ten sam przejazd, możesz poruszać się różnymi środkami transportu, ale tylko po *jednym razie każdym z nich. *Oznacza to, że możesz poruszać się wewnątrz metra, zmieniać linie i przesiadać się np z linii niebieskiej na czerwoną etc, ale jeśli wyjdziesz z metra na zewnątrz i wrócisz do niego, czytnik skasuje ci na bilecie nowy przejazd.

Podsumowując. Jeśli zmieścisz się w czasie 1,15, na ten sam przejazd możesz skorzystać po jeden raz z:

METRA (plus przesiadki wewnątrz metra) + TRAMWAJ + FERROCARIL + AUTOBUS MIEJSKI + POCIĄG (do strefy 1, w tym pociąg jadący na lotnisko).

BILETY KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ NIE OBEJMUJE:

Biletu na niebieski autobus z lotniska tzw Aerobus

Przejazd metrem lotniskowym L9. Bilet na tę konkretną linie kosztuje ponad 5 €.

UWAGA!

Linie metra w Barcelonie można podzielić na dwa rodzaje:

Metro Miejskie – wszystkie linie oprócz L9

Metro lotniskowe – tylko linia L9

Możesz dojechać na bilecie komunikacji miejskiej do lotniska ALE gdy tam dojedziesz, będziesz musiał opłacić dodatkowo przejazd linią L9. Bramka oraz pan strażnik 😉 nie przepuści cię do wyjścia na innym bilecie. 

Jak opłacic przejazd? Podchodząc do maszyn z biletami i zakupując bilet jednorazowy za przejazd do lotniska. Bilet ten musisz skasować aby móc wydostać się z metra i przedostać do lotniska.

CO JESZCZE? Linia metra lotniskowego Areoport T1 dowiezie cię do terminalu T1, a Aeroport T2 dowiezie cię do terminalu 2. Przystanek Aeroport T2 znajduje się na trasie metra które zatrzymuje sie też na przystanku Aeroport T1.

Godziny otwarcia metra:

Dni pracujące od poniedziałku do czwartku oraz święta: 5.00 – 24.00
Piątki oraz dzień poprzedazjący święta: 5.00 – 2.00
Soboty oraz dzień poprzedzający 1 stycznia, 24 czerwca, 15 sierpnia i 24 września: 5.00 całą noc.
Niedziela: do godziny 24.00
24 grudnia: 5.00 – 23.00
źródła www.tmb.cat

Podczas wycieczek po Barcelonie korzystamy z metra oraz spacerujemy. Jeśli jesteś zainteresowany zwiedzaniem zajrzyj do zakładki Wycieczki lub wyślij niezobowiązujące zapytanie na [email protected]
Rodzaje biletów na komunikację miejską w Barcelonie. Szczegółowe info poniżej:

Bilety Komunikacji Miejskiej w Barcelonie

 

 

Powiązane artykuły

Zostaw komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę witrynę.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej