Mieszkańcy Katalonii jak i reszty Hiszpanii bardzo lubią świętować. Wszystkich Świętych jest więc kolejną okazją do tego by zebrać się w gronie bliskich przy kieliszku słodkiego wina i…kasztanie.
Bo Katalonia to jedno z niewielu miejsc gdzie podczas Dnia Wszystkich Świętych odbywa się La Castañada.

Katalończycy również wybierają się na groby aby zapalić znicz, ale dodatkowo w nocy 31 października jedzą grilowane kasztany podlewane bardzo słodkim deserowym winem el Moscatel, a na deser podają słodkości obtoczone orzeszkami piniowymi tzw panellets. Często posiłek urozmaicony jest słodkimi ziemniakami boniatos.

A skąd wzięła się kasztanowa tradycja w Katalonii?
Dawniej, aby przypomnieć o potrzebie modlenia się za dusze zmarłych w Dniu Wszystkich Świętych we wszystkich klasztorach i kościołach rozbrzmiewały dzwony. Bicie w dzwony wymagało sporego wysiłu fizycznego dlatego dzwonnicy aby je odzyskać, po pracy spożywali dodające energi kasztany, w które obfituje ta pora roku. Podlany słodkim winem kasztan gwarantował nie tylko dodatkową dawkę energi, ale także radosny nastrój.

Ponieważ dawniej zawód dzwoniika był tak popularny jak dziś zawód taksówkarza, fiesty bywały coraz liczniejsze gdyż do najbardziej zainteresowanych dołączali bliscy i przyjaciele. Mężczyźni zajmowali się zbiorem kasztanów, boniatos i drewna, a kobiety przygotowywały słodkości – pierwowzór dzisiejszych panallets. Wieczorem przy uroczystej kolacji odmawiano modlitwy za zmarłych i wspominano ich przy kieiszku Moscatel.
Inną tradycją było chowanie przez dzieci kasztanów w domu, aby w noc Wszystkicg Śwętych dusze zmarłych mogły je zebrać i zostawić w zamian słodkie panelletes.
Inny przekaz mówi o tym, że kasztany były niezbędnym elementem po posiłku podczas stypy.
Jaka by nie było pochodzenie tego ciekawego zwyczaju, jedno jest pewne: Nie ma to jak dorodny kasztan wieczorową jesienną porą, dlatego jeśli tylko będziecie mieli okazję odwiedzć Katalonię podczas tego okresu, gorąco zachęcam do sprobowania typowych przysmaków La Castañada.

źródła: https://web.gencat.cat/es/actualitat/reportatges/tots-sants-i-castanyada/