Strona główna Atrakcje BarcelonyDo zwiedzania Cmentarz jak miasto / Montuijc

Cmentarz jak miasto / Montuijc

przez Ewa Nowak

Dość nietypowym pomysłem może być wycieczka po Cmentarzu Montuijc. Pełna życia Barcelona ma mnóstwo do zaoferowania, kulturę, historię, zabawę i sangrię. Kto więc myślałby o wizycie w Mieście Umarłych? Jeśli jednak wybierasz się do Barcelony na dłużej niż ekspresowy weekend, polecam zobaczyć cmentarz na górze Montuijc. Wycieczka składa się z trzech tras które się ze sobą przeplatają: artystyczną, historyczną i mieszaną. Co ważniejsze wizyta z przewodnikiem jest gratis.

 

Aniol strzegacy grobu

Anioł strzegący grobu

 

Przewodnik na którego trafiłam podczas wycieczki w Październiku to Daniel de Vena – od trzech lat omawia wspomniane trasy i ma imponującą wiedzę którą potrafi przekazać w bardzo ciekawy sposób. Wystarczy dodać że wycieczka mająca trwać około 2 godzin, przeciągnęła się do 3. Tak bywa gdy ktoś opowiada z pasją.

Wiele grobów odzwierciedla zainteresowania, pracę lub pasję ludzi za życia. Jest grób w kształcie piramidy, mauzoleum kojarzące się z architekturą Starożytnego Rzymu czy grób doktora anatomii.

 

Grob doktora katedry anatomii

Grób doktora Katedry Anatomii

 

Ta specyficzna wizyta rozpoczyna się od zwiedzania Muzeum Karawanów Pogrzebowych, gdzie przewodnik opowiada historię oraz tradycje związane z obrządkiem pogrzebowym w minionych dwóch stuleciach. Są tu dawne pojazdy, dorożki, karoce i powozy które zostały przystosowane na potrzeby branży pogrzebowej.

 

Powóz pogrzebowy Santiago Rusiñola

Powóz pogrzebowy Santiago Rusiñol

 

Kiedy piesze ceremonie pogrzebowe okazały się zbyt kłopotliwe, sołtys Barcelony wprowadził w 1835r obligatoryjne używanie do tego celu karawanów, które dziś można oglądać w muzeum. Taka ceremonia była w mieście sporym wydarzeniem – rzecz jasna -zależnie od pozycji którą za życia miał „najbardziej zainteresowany”. Za powozem maszerowała jego świta, a za nimi zbierali się mieszkańcy miasta którzy występowali w roli widzów.

 

"Pająk" - powóz klas średnich

„Pająk” – powóz klas średnich

 

Różnorodność powozów, ich mechanizmów, materiałów z jakich zostały wykonane, ornamentyki czy koloru, wiele mówi o tym kogo przewoziły na miejsce ostatecznego spoczynku. I tak np. powozy w kolorze białym przeznaczone były dla dzieci i dziewic. Biel symbolizowała czystość. Taki powóz zaprzężony był w białe konie. Niestety śmiertelność dzieci w XIXw była bardzo wysoka – od 34% u klas wyższych do ponad 50% wśród biedniejszych. Daniel opowiedział nam pewną nieco makabryczną ciekawostkę o tym, że dawniej istniał zwyczaj chowania zmarłych dzieci u progu domów – dzieci nie miały czasu nagrzeszyć dlatego czystość ich dusz miała chronić dom i jego mieszkańców. Znacie współczesny zwyczaj mówiący o tym aby nie witać sie w progu domu? Już teraz wiecie skąd się wziął – witanie się nad miejscem pochówku było wysoce lekceważące i mogło stanowić powód do obrazy duszyczki, a obrażona duszyczka bywa złośliwa.

 

Biały powóz pogrzebowy dla dzieci i dziewic

Biały powóz pogrzebowy dla dzieci i dziewic

 

Wracając do cmentarnego muzeum…Wśród  powozów znajdujących się tutaj, można obejrzeć m.in ten w którym na ostatni spoczynek przewożony był Antonio Gaudi czy Santiago Rusiñol. Im wyższy stan, tym więcej koni ciągnęło tak powóz i tak przed karocą pogrzebową króla zwykło iść 12 koni.

Również ornamentyka zdobiąca pojazdy przepełniona jest symbolami. Sowa – ptak nocy, który ukrywa się w ciągu dnia. Jest tajemniczy, rzadko go widać, kojarzy się ze smutkiem i nostalgią; posłaniec śmierci. Lew – symbol sławy i nieśmiertelności. Anioły jako towarzysze prowadzący duszę do nieba. Bluszcz – symbol życia wiecznego i odrodzenia.

Trasa zwiedzania obejmuje trzy kierunki, z czego na dwa pierwsze trzeba przeznaczyć conajmniej 3 godziny. Trasa Historyczna, to groby znanych ludzi, postaci historycznych, osób ze świata polityki, wybitnych ekonomistów oraz ludzi mających duży wpływ na kulturę i społeczeństwo lat 1883 – 1940. Trasa Artystyczna, jak sama nazwa wskazuje, zawiera mauzolea oraz groby o wielkich walorach artystycznych zrealizowanych przez rozmaitych architektów w latach 1883-1920. Trasa Mieszana jest najkrótsza i łączy w sobie najbardziej reprezentatywne groby z dwóch wyżej wymienionych tras.

 

Widok z cmentarza na port

Widok z cmentarza na port w Barcelonie

 

Na koniec warto wybrać się do miejsca nazywanego Fossar de la Pedrera, zbiorowego grobu ofiar reżimu Franco. Tutaj został równiez pochowany Lluis Company, prezydent Rządu Kataloni podczas Wojny Domowej.

Znajdują się tutaj również pomniki ofiar II Wojny Światowej, Holocaustu – dziesięć pomników ku pamięci ofiar dziesięciu obozów koncentrancyjnych w tym Auschwitz.

Cementeris de Barcelona oferuje wiele ciekawych wizyt, tych ktorzy lubią dreszczyk emocji pewnie zainteresuje nocna wizyta po cmentarzu.

 

DSCN1257 bliscy

Bliscy odwiedzający groby zmarłych

 

Praktyczne Informacje:

Wizyty gratis z przewodnikiem: odbywają się w każdą druga i czwartą niedzielę miesiąca.

Godzina: 11.00 -kataloński, 11.15 – kastylijski.

Dostępny jest informator w językach: katalońskim, kastylijskim i angielskim.

Miejsce zbiórki: przed muzeum.

Muzeum: wizyty gratis z przewodnikiem w każdą sobotę o godzinie 12.00

Poza tym co jakiś czas Cementeris de Barcelona oferują nocną wycieczkę po cmentarzu – to dla tych którzy lubią czuć na plecach dreszczyk emocji.

Adres: Mare de Deu del Port, 56-58

Dojazd: Autobus numer – 21, 23, 37, 107, 109, 193

 

Aniol strzegacy grobu

Anioł strzegący grobu

 

Tekst i zdjecia: Ewa Nowak

Źródła i więcej informacji: https://www.cbsa.cat/

Powiązane artykuły

3 komentarze

Monika 20/04/2015 - 11:05

Ciekawy artykuł, zdecydowanie zachęcił mnie, żeby odwiedzić to miejsce gdy będę w Barcelonie w czerwcu.

Odpowiedz
Barbara Zawadzka 01/11/2018 - 13:43

Ciekawy artykuł.

Odpowiedz
Beata 25/07/2020 - 23:04

Króla to chyba raczej tam nie chowali?

Odpowiedz

Zostaw komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę witrynę.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej