Strona główna Atrakcje Katalonii Museo Teatro Dalí / Muzeum Teatr Dalí

Museo Teatro Dalí / Muzeum Teatr Dalí

przez Ewa Nowak

Teatr Muzeum Dalí / Teatro Museo Dalí

Znajduje się w dawnym Teatrze Miejskim w  Figueres, zniszczonym podczas Wojny Domowej. Na jego ruinach Dalí (pełne nazwisko artysty brzmi Salvador Domènec Felip Jacint Dalí i Domènech, marquès de Dalí de Púbol) zdecydował się stworzyć swoje muzeum. Jak sam mówił miał trzy ważne ku temu powody: uważał się za malarza „teatralnego”, ponadto to tutaj odbyła sie jego pierwsza wystawa, a z kolei w kościele na przeciwko budynku teatru został ochrzczony.

 

Salvador Domènec Felip Jacint Dalí i Domènech

Salvador Domènec Felip Jacint Dalí i Domènech

 

W muzeum znajdują się prace artysty, które jednocześnie opisują jego trajektorię artystyczną– impresjonizm, futuryzm, kubizm  – a także jego dzieła surrealistyczne, aż po twórczość ostatnich lat jego życia. Wszystko to stworzone w teatralnym klimacie jaki lubił artysta, który zaprasza zwiedzających do wzięcia udziału w jego grze wyobraźni oraz zabawie wizualnej i odkrywaniu tego, co na pierwszy rzut oka nie zawsze jest dostrzegalne.

Nad głównym wejściem do Muzeum Teatru, Dalí umieścił figurę nurka symbolizującego zanurzenie w głąb podświadomości, którego doświadczą odwiedzający przemierzając korytarze muzeum.

Zaraz za patiem, w którym znajduje się Cadillac podarowany przez artystę swojej partnerce i muzie – Gali, trafimy do sali będącej kiedyś sceną teatru, dziś z ogromną szklaną kopułą nad nią. Unosząc nieco wzrok i spoglądając w lewo, zobaczymy ciekawy obraz. Na pierwszy rzut oka widać na nim nagą Galę patrzącą w morze. Jeśli jednak oddalimy się nieco w tył, kształty kobiety rozpływają się w rysy twarzy Abrahama Lincolna. Jeden z wielu przykładów zainteresowania Daliego nowinkami naukowymi, szczególnie w ostatnich latach jego życia. Dla tych, którzy maja kłopot z dostrzeżeniem twarzy szesnastego prezydenta Stanów Zjednoczonych, zachęcam do spojrzenia na obraz przez obiektyw aparatu fotograficznego. Dzięki tej małej sztuczce odrazu można zobaczyć „drugie dno” dzieła.

 

Gala zmieniająca się w Abrahama Lincolna

Gala zmieniająca się w Abrahama Lincolna

 

 

Po prawej stronie sceny schodząc po schodach, znajduje sie obraz zatytułowany Cabeza de Bethoven czyli Głowa Bethovena, którego powstanie na pewno nie spodobałoby się Towarzystwu Ochrony Zwierząt. Artysta tworzył go, ciskając żywymi meduzami w umieszczony na podłodze papier, adaptując tryskający z ich atrament, do wizerunku który wyłania się z obrazu.

Zanim wejdziecie na wyższe piętra muzeum, zajrzyjcie do sali przypominającej swoim wnętrzem wyściełany czerwonym atłasem kuferek. Znajdują się tu niektóre z najważniejszych prac Salvadora Dalí, wśród nich Kosz z chlebem.

W różnych miejscach teatru, artysta zaprasza odwiedzających do zabawy w postrzeganie obrazów trójwymiarowych. Trzeba uważnie się przyglądać i uruchomić nieco wyobraźnię, wówczas będzie można dostrzec jak z dwóch sąsiadujących obrazów, wyłania się trzeci, sprawiający wrażenie, że można go uchwycić.

 

Trójwymiarowe obrazy

Trójwymiarowe obrazy

 

Nie sposób przeoczyć sofy w kształcie ust, znajdującej się na pętrze, która jest hołdem artysty dla amerykańskiej aktorki Mae West. Dwa obrazy wiszące na ścianie to oczy, a kominek w rzeczywistości jest nosem. Całość okalają blond włosy, które widać dopiero po wejściu na schody.

 

Sofa w hołdzie Mae West

Sofa w hołdzie Mae West

 

Nie zdradzam więcej sekretów tego swoistego Teatru Wyobraźni, zachęcając dowiedzających Katalonię do wybrania się na wycieczkę do muzeum jednego z największych surrealistów minionego wieku.

Miłośnikom jego twórczości polecam również wizytę w jego domu– Casa Dalí, znajdującym  się w oddalonym o 36km Portlligat.

W tych samych okolicach znajduje się przepiękna rybacka miejscowość Cadaquez, w której wszystkie domy są białe. Warto odwiedzyć tę miejscowość będąc w okolicach- znajduje się na terenie pięknego Parku Krajobrazowego Cap de Creus, z najdalej wysuniętym na wschód punktem Katalonii.

 

Dalí

Dalí

 

Informacje Praktyczne Muzeum Teatr Dalí:

Przed wejściem zachęcam do zakupu książeczki Foto Przewodnika o znajdujących się tu obiektach – który pomoże zrozumieć przesłanie i genezę twórczości artysty.

Na muzuem polecam poświęcić między 1,5 a 2 godziny.

Godziny otwarcia:

Muzeum otwarte jest zawsze w godzinch 10-18 przy czym w okresie zimowym zamykane jest wcześniej, a w okresie letnim później. Wejść mozna do 45 minut przed zamknięciem.

W poniedziałki nieczynne.

Cena:

Podstawowa cena bez zniżki to 12 eur (w tym rownież ekspozycja Dalí – Biżuteria).

Zniżkę na wejście mają emeryci, młodzież, grupy oraz osoby bezrobotne.

Dojazd:

Pociąg RENFE (Barcelona – Portbou). Stacja Figueres, stamtąd na piechotę do Muzeum jest około 15 minut

Autobus linii SARFA. Stacja Figueres, stamtąd na piechotę do Muzeum jest około 15 minut

Samochodem autostrada AP 7 (Barcelona – La Jonquera), zjazd Figueres lub Nacional II Barcelona – Francia. Należy kierować się do centrum miasta.

Więcej informacji: https://www.salvador-dali.org/museus/en_index.html

 

Tekst i zdjęcia: Ewa Nowak

Źródła : www.wikipedia.es, Fundació Salvador Dalí, www.salvador-dali.org,

Powiązane artykuły

Zostaw komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę witrynę.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej