Pogoda w Barcelonie

przez Ewa Nowak

POGODA W BARCELONIE

Bardzo dużo osób pyta o pogodę w Hiszpanii. Poniżej znajdziesz kilka przydatnych informacji na ten temat.

Hiszpania leży w strefie klimatu śródziemnomorskiego, umiarkowanego. Począwszy od czerwca, aż do września jest bardzo gorąco. Temperatura w cieniu często osiąga ponad 30 stopni.

Jednak ukształtowanie terenu Hiszpanii sprawia, że każdy region ma swój specyficzny klimat np pięknie zielona Kantabria, w której dużo pada.

Jeśli brak ci słońca to Katalonia wydaje się, być idealnym wyborem. Podczas gdy w Polsce średnia liczba dni słonecznych w roku wynosi zaledwie 66, to w Katalonii numery mocno podskakują! Średnia liczba dni słonecznych w tym regionie to 300! Nie jest źle. Na piękne błękitne niebo przez cały dzień trafisz więc także w grudniu, styczniu, lutym …

Dlatego nawet zimą, warto zabrać ze sobą okulary przeciwsłoneczne. Podczas gdy w Barcelonie, temperatura prawie nigdy nie spada poniżej zera, to już w górach i pobliskich Pirenejach śnieg jest w stanie zasypać drogi dojazdowe do wielu miejscowości. Planując więc wyjazd do Katalonii, sprawdź prognozę pogody na konkretny region.

Poza letnimi miesiącami, ciężko przewidzieć, jaka będzie pogoda za tydzień czy dwa, a takie pytania często padają.

Moim zdaniem najlepszą opcją, jest sprawdzanie na bieżąco pogody na lokalnych kanałach:

AEMET https://www.aemet.es/es/eltiempo/prediccion/municipios/barcelona-id08019

METEOBLUE  https://www.meteoblue.com/es/tiempo/semana/barcelona_espa%C3%B1a_3128760

METEOSAT  https://www.meteosat.com/tiempo/barcelona/

Na większe zawirowania pogody trafić można w styczniu lutym, kwietniu, maju, październiku i listopadzie. Wtedy to, pogoda jest nieco nieprzewidywalna, może się zdarzyć, że w styczniu wyjdziesz na taras w ciepłym sweterku, załapiesz słońca i się opalisz, a może się też zdarzyć, że bez czapki i ciepłej kurtki, ani rusz, bo akurat trafisz na tzw. borrascę, czyli niż atmosferyczny! To  kilka dni bardzo niesprzyjającej pogody, od gwałtownych deszczów, po silne wiatry i gwałtownie spadającą temperaturę, które regularnie pojawiają się w okresie jesienno zimowym i wiosennym.

O czym jeszcze warto pamiętać. W Barcelonie występują spore sezonowe wahania pod względem odczuwalnej wilgotności powietrza. Najbardziej parny okres roku trwa od połowy czerwca do początku października, najgorzej jest w sierpniu. Wygląda to tak, że o poranku bierzesz prysznic, wychodzisz z niego odświeżonym, a już po 5 minutach czujesz, jak zaczyna spływać po tobie pot. Gorąco i parno jest nawet wtedy, gdy jadę do pracy na skuterku o 8 rano w krótkim rękawku!

Ta sama zmienna wilgotność sprawia, że zimą w zimne dni, zimno jest znacznie bardziej odczuwalne, niż wskazywałby na to termometr.

Na zimowo-wiosenne wyjazdy, proponuję zabrać ze sobą opcję odzieżową wiosna-zima. Rankiem chłodno, potem może być nadal zimno lub… słońce może próbować, przekonać cię, że właśnie zaczęło się lato…ale już w drugiej połowie dnia znowu zaczyna spadać temperatura i nagle zaczniesz odczuwać desperacki brak apaszki na szyję lub czapki na uszach :/

  • W Katalonii dominuje klimat śródziemnomorski, jednak zimą różnice temperatur pomiędzy wybrzeżem (około 10 stopni), a wnętrzem prowincji (między 3° C i 7 ° C) są odczuwalne.
  • Temperatury wiosną wahają się w granicach 21° C a 25° C, a latem w granicach 25° C a 33° C.
  • W Barcelonie zimą śnieg jest absolutną rzadkością, a temperatura prawie nigdy nie spada poniżej zera. Gdy jednak się
  • tak zdarzy, nawet 2 stopnie poniżej zera, są w stanie sparaliżować codzienność mieszkańców. W górach jest zwykle chłodniej, średnia temperatura w roku wynosi ok 17°C, a umiarkowane opady śniegu idealnie nadają się na narty.
  • Średnia wilgotność na całym terytorium wynosi między 70% i 75%.
  • W stolicy Katalonii lata bywają bardzo gorące, jednak w przeciwieństwie do Madrytu morska bryza latem może czasem
  • dać wytchnienie. Wysoka wilgotność połączona z wysoką temperaturą sprawia, że Hiszpanie biorą prysznic nawet kilka razy dziennie by się odświeżyć.
  • Wszystkie środki komunikacji miejskiej zaopatrzone są w klimatyzację, bez której ciężko byłoby podróżować latem.
  • Noce, mogą być mało komfortowe dla przyjezdnych, którzy zatrzymają się w mieszkaniu bez klimatyzacji.
  • Wysokie temperatury są z kolei przyjemne na wieczorne i nocne spacery, kiedy to często można wybrać się na miasto w „krótkim rękawku”.

Dodam jeszcze, że jeśli pragniesz mieć zapewniony klimat od umiarkowanego po cieplejszy w czasie pobytu w Barcelonie, wystarczy, że wyślesz zapytanie o wycieczki po Barcelonie, w czasie których poczujesz zarówno ciepło w sercu i na duszy jak ich ciarki na plecach podczas słuchania opowieści o historiach nieprzewidywalnej Barcelony. Rozważasz? Jeśli tak to zajrzyj do zakładki Wycieczki po informacje 🙂

Powiązane artykuły

Zostaw komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę witrynę.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej