Strona główna Ciekawostki Co jeszcze w Barcelonie…

Co jeszcze w Barcelonie…

przez Ewa Nowak

 

Park Guell

Park Guell

 

Na zwiedzanie Barcelony trzeba poświęcić czas. To miasto podobie jak Rzym czy Paryż ma mnóstwo do zaoferowania. Na pewno warto skorzystać z różnych opcji wycieczek które znajdują się w szerokiej ofercie Barcelony. Autobus turystyczny to dobra opcja na całodzienne zwiedzanie z „grubsza”. Ale również Casco Antiguo w Barcelonie czyli Stare Miasto to coś na co naprawdę warto przeznaczyć czas, a to dlatego że na stosunkowo niewielkim obszarze znajduje się wiele ciekawych turystycznie obiektów.

Słynny deptak La Rambla razem z emblematyczną fontanną fanów FC BarcelonaCanaletes może być dobrym początkiem na poznawanie miasta.

IMG 3218a Small

Ramon Casa i Pere Romeu

Jenak plątanina uliczek sprawia, że łatwo się zgubić lub ciężko jest dotrzeć do niektórych ukrytych perełek miasta ( jak np.  kolumny Rzymskiej Świątyni sprzed 2000 lat). Dlatego warto jest skorzystać z usług przewodnika po Barcelonie, który wprowadzi turystę w kulisy miasta by potem ten mógł kontynuować odkrywanie Barcelony na własną rekę acz wyposażony w garść praktycznych wskazówek.

Barcelona ma tak wiele do zaoferowania, ze ciężko zmieścić to w krótkim artykule. Ale dla tych którzy się wybierają do tego magicznego miejsca chciałabym polecić kilka ciekawych miejsc. Katedra Santa Creu i Santa Eulalia w której mieszka 13 gąsek, przed kościołem zwykle w niedzielę o godzinę 12 można być świadkiem czegoś bardzo charakterystycznego w Katalonii, a rzadko spotykanego w innych miejscach – a mianowicie tego jak mieszkańcy tworzą kilkanaście kregów i wspólnie tańczą swój narodowy taniec katalońskiSardana.

Z tyłu katedry dotrzemy do pozostałości po świątyni Cesarza Augusta ufundowanej jeszcze przed narodzinami Chrystusa, a zaraz obok pl. Sant Jaume gdzie znajduje się Generalitat de Catalunya – siedziba prezydenta Katalonii oraz Urząd Miasta.

Kierując się w stronę ulicy łączącej centrum miasta z morzem – dotrzemy do pl. del Rei czyli Placu Królewskiego z kompleksem historycznych budynków z różnych epok. UWAGA! Gdy znajdziecie się na tym placu, pamiętajcie że pod stopami, jakieś 2 do 3 metrów niżej, znajdują się ruiny rzymskiego miasta Barcino (udostępnione zwiedzającym), ufundowanego w I wieku p.n.e!! Wróćmy jednak do Via Layetana – aby móc ją wybudować została zniszczona istotna część Starego Miasta, wiele cennych obiektów zostało po prostu zburzonych, a nieliczne które ocalały, zostały przeniesione kamień po kamieniu w inne miejsce. Dziś Barcelona to mieszanka niezliczonych zabytków z różnych epok. Schodząc w dół Via Layetana, dotrzecie do plaży która znajduje się stosunkowo blisko centrum Barcelony oraz alei pełnej restauracji i kawiarni, polecam przejść się wzdłuż portu w Barcelonie gdzie cumują przepiękne jachty których cena przyprawia o zawrót głowy.

 

Port w Barcelonie

Port w Barcelonie

 

Zanim jednak wybierzecie się nad morze, weźcie mapę i przyjrzyjcie się dokładnie – czy na waszej mapie miasta Barcelony zostały zaznaczone rzymskie mury oraz te wybudowane w średniowieczu? To największy zabytek Barcelony, a jednocześnie bywa że jest go najtrudniej zlokalizować. Wszystko przez to że ruiny aktualnie znajdują się wewnątrz innych budynków i tylko miejscami są wystawione na widok publiczny.

Dzielnica Żydowska z najstarszą według niektórych historyków Synagogą w Europie to kolejne miejsce warte odwiedzenia, a zaraz w pobliżu znajduje się kryjący tragiczną historię pl. Sant Felipe Neri – ale lepiej żeby tę część opowiedział wam przewodnik. Koniecznie obejrzyjcie znakomite przykłady katalońskiego gotyku w postaci bazyliki Santa Maria del Pi (Święta Maria od Sosny) oraz Santa Maria del Mar (Święta Maria od Morza) – ta druga stała się inspiracją do słynnej powieści Ildefonsa Falconesa „Katedra w Barcelonie” – pomimo że nie nosi miana katedry a bazylki. To prawdziwa perełka, a tym którym spodobała się książka polecam wywiad z jej autorem który przeprowadziła Happy- Barcelona nie tak dawno temu (znajdziecie go w Patronat i Osobowości na naszej stronie). Poza tym na Rambli odwiedźcie słynny Rynek Boquería gdzie wpadał robić zakupy Pablo Picasso i rozejrzyjcie sie po różnorodności otaczających deptak budynków.

Święty Jordi patron Katalonii zabija smoka

Święty Jordi patron Katalonii zabija smoka

 

Natomiast w wekendy, nieco już dalej od Starego Miasta, gorąco poleca Magiczne Fontanny – wyjątkowy spektakl wody, muzyki oraz światła. Odbywa się wieczorami, na wolnym powietrzu i jest punktem obowiązkowym wizyty w Barcelonie!

To tylko skrawek tego co oferuje Barcelona, ale jest znacznie więcej. Architektura Antonio Gaudi, Lluisa Domenecha czy Jospea Puig i Cadafalcha to spacer pon niezwykle barwnych  i kreatwynych budowlach modernistycznych. Park Guell, Palau Guell, słynne domy Gaudiego, Sagrada Familia na której wyrzeźbiona jest historia Jezusa, Palau de la Musica Catalana – Pałac Muzyki Katalońskiej i wiele innych, ciekawych miejsc nie licząc szerokiej oferty muzeów.

 

Flamenco Barcelona

Kolacja z Flamenco

 

Tak czy owak, planując wakacje w Barcelonie, pamiętajcie by zarezerwować sobie odpowiednio dużo czasu, by móc w pełni skorzystać nie tylko z oferty zwiedzania miasta, ale również z rozległych i znacznie czystszych plaż pod Barceloną i wieczornej oferty restauracji, wystepów Flamenco tudzież muzyki na żywo (jeśli kochasz Flamenco zajrzyj do Rozrywki na naszej stronie).

 

Źródła: Happy-Barcelona

Zdjęcia: Piotr Dul i Bodek Macal

Powiązane artykuły

Zostaw komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę witrynę.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej