Park z labiryntem

przez Ewa Nowak

Parc de Laberinto czyli Park z Labiryntem

Jest najstarszym parkiem w Barcelonie.

Został zbudowany w XVIII wieku i zajmuje tereny kiedyś należące do markiza Llupià, Poal i Alfarràs,  który zlecił projekt neoklasycznego ogrodu, następnie powiększonego w XIX wieku przez jego potomków.

Znany jest z cyprysowego labiryntu, w którym wcale nie trudno się zgubić. To jeden z najpiękniejszych parków Barcelony, niezbyt znany turystom, być może z powodu odległości. W czasach gdy mieszkała tu jeszcze rodzina markiza dojazd powozem z miasta zajmował dwie godziny (posiadłość markiza znajdowała się w znacznej odległości od ówczesnej Barcelony). Pomimo że dziś w pobliże parku można dojechać w kilkanaście minut metrem, to znajduje się on w znacznej odległosci od centrum.

13

Labirynt

Parkowe rzeźby przedstawiają postacie mitologiczne, a w samym centrum słynnego labiryntu znajduje sie Eros reprezentujący bestroską i zaczepną miłość. To w tej części parku nagrano niektóre ze scen do filmu Pachnidło Historia Mordercy.

10

Rzeźba Erosa

Park może jednocześnie przyjąć 750 odwiedzających, a całe mnóstwo ścieżek prowadzi do rozmaitych zakamarków, gdzie spacerując pośród zieleni, drzew i śpiewu ptaków, można dalektować się panującą tu i zaskakujacą ciszą. Niewiele jest takich miejsc w Barcelonie gdzie można znaleźć taki spokój. Aby jednak go odświadczyć trzeba trzeba oddalić się nieco od sławnego labiryntu i zagubić wśród wydeptanych dróżek.

Scena z filmu Pachnidło

Scena z filmu Pachnidło

Wstęp kosztuje niewiele ponad 2 euro, wejście gratis w niedziele oraz środy.

Przy kasie warto poprosić o mapkę z planem i historią parku. Natomiast przy wyjściu, po spacerze można odsapnąć spijając kawę w znajdującej się tu kawiarni.

Pałacyk

Pałacyk

Dojazd:

Pg. Dels Castanyers 1-17, wejścia: Pg dels Castanyers i ulica  Germans Desvall

Metro: L3 Mundet i autobus 27, 60, 73 i 76

Godziny otwarcia:  od 10 do zmroku

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o fascynującej Barcelonie, przyłącz się do naszych pieszych wycieczek po sekretach miasta 🙂

https://happy-barcelona.pl/tour/sekrety-starego-miasta/

[flagallery gid=42]

Źródła: Ajuntament de Barcelona,

Fot. Ewa Nowak

Powiązane artykuły

Zostaw komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę witrynę.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej