Aktualizacja z dnia 06.08.2020

Regiony z dużym wzrostem zakażeń cofa się do fazy z wieloma ograniczeniami lub zamyka terytorialnie

W Hiszpanii, a zwłaszcza w Katalonii, od pewnego czasu odnotowywany jest gwałtowny wzrost zachorowań na COVID-19. Wiele osób w związku z tym ma obawy, czy warto tam jechać, zastanawiają się, jakie obowiązują obostrzenia.

Zajrzyj do linka aby czytać dalej:

https://podroze.gazeta.pl/podroze/7,173955,26188185,polka-w-barcelonie-regiony-z-duzym-wzrostem-zakazen-cofa.html?fbclid=IwAR3duIUTb0g4o1BvdCIEHnRjErCGavqKWrY8ksEDs6CEDcWnwYiR8FmIDH8

Aktualizacja z dnia 17.07.2020

Dziś Rząd Kataloni wprowadza zalecenia aby mieszkańcy Barcelony oraz okolic ograniczali do minimum wychodzenie z domu.

Aktualizacja z dnia 8.07.2020

Katalonia wprowadza obowiązek stałego noszenia maseczki. Osoby które nie będa się stosować do nakazu, mogą zostac ukarane mandatem :/

 

Informacje zawarte w poniższym artykule, są z dnia 2.07.2020

Po trwającym kilka miesięcy stanie alarmowym, zamknięciu w domach, a następnie stopniowym, trzyfazowym odmrażaniu Hiszpanii wygląda na to, że w Barcelonie powolutku życie powraca do normy.

Nueva Realidad czyli tzw. nowa rzeczywistość
To określenie powrotu do normalności po restrykcjach związanych z pandemią COVID – 19. Zostają zniesione ograniczenia związane z wyjściem na ulice, zamknięciem restauracji, uprawianiem sportu, przemieszczaniem się pomiędzy prowincjami, spotkaniami w grupach oraz inne.

Czego się spodziewać na „kontrolowanych” wakacjach?

Formularze 

Od lipca przed wjazdem do Hiszpanii, odpowiednio wcześniej trzeba wypełnić specjalny formularz. Po jego wypełnieniu każdy dostanie specjalny kod QR, który okazać trzeba w punktach kontrolnych. Szczegółowe info: https://www.spth.gob.es/

Lotnisko

Wznowione zostały loty międzynarodowe z lotnisk położonych na terytorium państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, Szwajcarii lub państwa członkowskiego Unii Europejskiej, z wyjątkiem Wielkiej Brytanii, Irlandii Północnej, Szwecji i Portugalii.

Granice Hiszpanii, które są równocześnie granicami zewnętrznymi UE, nadal pozostają zamknięte, a podróżować można tylko w wyjątkowych sytuacjach (patrz strona konsulatu https://www.gov.pl/web/koronawirus/informacje-dla-podrozujacych<br/>Lotnisko w Barcelonie )

Zgodnie z informacją na oficjalnej stronie lotniska w Barcelonie, Terminal T2, czyli stary terminal lotniska, został zamknięty aż do odwołania, a wszystkie linie, które dotychczas z niego operowały, zostaną przeniesione na Terminal T1
Oficjalna strona lotniska El Prat Taradellas http://aena.mobi/m/en/barcelona-airport/index.html

Podróżowanie po Hiszpanii
W tej chwili można poruszać się po całym terytorium Hiszpanii. Ograniczenia zostają wprowadzone w miejscach, gdzie wykryto nowe ogniska zarażeń. Na przykład część regionu Aragón z końcem czerwca, z powodu nowych zachorowań wrócić musiała do fazy 2 odmrażania.

Kwarantanna zniesiona w obrębie krajów z UE
Obowiązek odbycia 14-dniowej kwarantanny nałożony jest na osoby przekraczające granice RP, które są równocześnie granicami zewnętrznymi UE. Osoby przekraczające granice RP, które są granicami wewnętrznymi UE, nie muszą odbywać obowiązkowej 14-dniowej kwarantanny.

 

 

Bilecik na plażę? Ograniczenia w miejscach publicznych.

Mowa o miejscach publicznych gdzie zwykle zbierają się grupy ludzi czyli plaże parki, koncerty. Wszystkie tego typu miejsca będą dostosowane do tego, żeby zachować dystans co najmniej 1,5 metra odległości między ludźmi.
W praktyce wygląda to m.in tak, że pojawi się kontrola na plażach i teoretycznie każdy będzie musiał zachować wspomniany dystans. Mają zostać wyznaczone parcele, tak więc liczba wejść na plażę będzie ograniczona. Zapewniony ma być dystans w promieniu 2,5m2.
W praktyce, na plaży w Barcelonie wygląda to w tej chwili tak, że co prawda są prowizoryczne barierki przy wejściu na plażę, ale na razie nie widziałam, żeby plaża podzielona została na parcele. Gdy jednak zaczyna być tłoczno, straż miejska wygania ludzi z plaży.

Aktualne informacje o plażach w tym ile jest dyspozycyjnego wolnego miejsca do plażowania, znajdziecie pod tym linkiem.
https://www.barcelona.cat/en/what-to-do-in-bcn/bathing-and-beaches

Maseczki
W przypadku gdy zachowanie dystansu 1,5 metra nie jest możliwe, obowiązkowe jest użycie maseczek. Maseczki są też konieczne w zamkniętych przestrzeniach, czyli w sklepach, metrze, pociągu, aptekach, taksówce etc. Jeśli wybieracie się do restauracji, to również możecie być poproszeni żeby założyć maseczkę do chwili aż dojdziecie do stolika. Przed wejściem do wielu miejsc konieczne jest użycie żelu dezyinfekującego, który zwykle znajduje się przy drzwiach.

Praca
Wiele osób nadal pracuje z domu, inne są na zwolnieniu tzw ERTE, niektórzy wrócili już do pracy stacjonarnej. Dlatego jeśli będziecie chcieli coś załatwić w banku czy biurze, liczcie się z tym, że formalności mogą zająć więcej czasu niż zwykle. Jest to związane z mniejszą liczbą pracowników, aby zapewnić bezpieczny dystans w miejscu pracy. W kolejkach również zachowany musi być dystans między oczekującymi.

 

 

Nowe ogniska zachorowań
Nowe ogniska zachorowań, na dzień dzisiejszy (2.07.2020) są stosunkowo oddalone od Barcelony i pojawiły się m.in w Lleida, La Garrotxa, Castellón, Andalucia, Bilbao i kilku innych miejscach. Jeśli planujecie wyjazd to niedługo przed nim, warto skonsultować jak wygląda sytuacja w interesującym was regionie.

Przydatnych informacji szukać też możecie na stronie konsulatu Polski w Barcelonie https://www.gov.pl/web/koronawirus

 

 

Muzea
Wiele z nich otwiera w lipcu, a liczba wejść ograniczona będzie do 50%.
Informacje o godzinach wstępu i zakupie biletów możecie konsultować na oficjalnych stronach obiektów. Zalecany jest wcześniejszy zakup biletów online
Oficjalne strony muzeów znajdziecie tutaj https://happy-barcelona.pl/zabytki-barcelony-gdzie-kupic-bilet-bez-posrednika/
Sagrada Familia otwarta jest tylko dla rezydentów miasta. Oficjalne informacje, kiedy zostanie otwarta dla turystów, nie została jeszcze podana.

Barcelona piechotą
Zwiększono przestrzenie dla pieszych w Barcelonie, niektóre ulice zamknięte zostały dla ruchu drogowego i zwiększono trasy rowerowe o dodatkowe 21kim.

 

 

Jak to wygląda w praktyce?

Generalna reguła jest taka, aby nie gromadzić się w dużych grupach oraz zachowywać dystans, co nie zawsze się udaje. Hiszpanie to bardzo socjalny naród, potrzebują spotkań towarzyskich, rodzinnych, spotkań w kafejce, wypadów do baru wieczorem. Sporym wyzwaniem okazują się też zakazy utrzymania dystansu. Ludzie tutaj lubią się dotykać, całować na przywitanie, ciężko opanować się przed przytulaniem jak nie widziałeś dawno bliskich czy przyjaciół. Witanie się na zasadzie stuknięcia łokcia, zdecydowanie nie przekonuje Hiszpanów 😉 którzy w pierwszym odruchu wyciągają szyję, żeby dać ci dwa tradycyjne, powitalne buziaki.

W Barcelonie jest o wiele puściej niż zwykle. Mniejsze jest natężenie ruchu drogowego. Wiele osób na ulicach nosi maseczki, jeśli dystans nie może zostać zachowany. Dużo osób wróciło do pracy, inne pracować będą telematycznie już do końca roku. Rząd w Hiszpanii zapowiedział, że jeśli będzie to koniecznie nałożone zostaną dodatkowe ograniczenia, zależnie od tego, jak rozwijać się będzie sytuacja. Tak więc wakacje 2020 , nie tylko w Hiszpanii, ale we wszystkich krajach, do ostatniej chwili stoją pod znakiem zapytania. Zarówno ze strony kraju, do którego się wybieracie, jak i tego, z którego lecicie. No ale, jakoś do normalności trzeba zacząć wracać.

Jedno jest pewne, jeśli odwiedzicie teraz Barcelonę, możecie jej doświadczyć jak nigdy przedtem. Jest pustsza, jest spokojniejsza i… pełna ludzi w maseczkach.

Dodatkowe, szczegółowe info znajdziecie na stronie konsulatu Polski oraz na specjalnie stworzonej w tym celu stronie Barcelony
https://www.barcelona.cat/covid19/en/lockdown-exit-strategy-city

Wycieczki po Barcelonie zostały również reaktywowane 😀

Jeśli chcesz posłuchać o tym o czy milczą drukowane przewodniki, rzuć okiem na ofertę wycieczke z Happy-Barcelona lub wyślij zapytanie na info@happy-barcelona.pl

Uwaga. Informacje zawarte w artykule, są z dnia 2.07.2020

Aby być na bieżąco, zapisz się do newslettera Happy-Barcelona! Znaczek Subskrybuj znajdziesz w górnym, prawym rogu strony.